USA chcą współpracy z Rosją

Waszyngton chce "zacieśnienia współpracy" z Moskwą w sprawie obrony antyrakietowej - oświadczyła we wtorek sekretarz stanu USA Hillary Clinton po rozmowach z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem w Moskwie.

Clinton obiecała też, że Stany Zjednoczone chcą pokazać, że są "transparentne jak to tylko możliwe" i stwierdziła, iż jej zdaniem współpraca amerykańsko-rosyjska jest również "ważna dla reszty świata".

Ławrow po raz kolejny wyraził zadowolenie z powodu rezygnacji USA z dotychczasowych planów budowy tarczy antyrakietowej w Polsce i podkreślił, że USA nie konsultowały z Rosją swoich planów.

"Nowe plany przesunięcia tarczy antyrakietowej nie były wspólnym pomysłem Rosji i USA, ale projektem zaproponowanym przez ekspertów z administracji (prezydenta USA - PAP) Baracka Obamy" - powiedział szef rosyjskiego MSZ.

"Im więcej wiemy o tym nowym pomyśle tym szybciej będziemy mogli stwierdzić, czy możemy wspólnie opracować projekt jednoczący nie tylko Rosję i USA, ale i kraje europejskie" - dodał.

Ławrow uznał także, że Rosja i Stany Zjednoczone poczyniły znaczący postęp w rozmowach dotyczących nowego porozumienia o redukcji arsenałów atomowych, który ma zastąpić traktat START wygasający 5 grudnia.

"Jednocześnie uzgodniliśmy też kwestie, które muszą być przeanalizowanie głębiej" - dodał.

"Naszym celem jest osiągnięcie porozumienia w tej sprawie do 5 grudnia" - dodała Clinton.

Ławrow oświadczył, że Rosja z rezerwą podchodzi do nowych sankcji przeciwko Iranowi. Jego zdaniem ich nałożenie w tej chwili przyniosłoby efekty odwrotne od spodziewanych oraz, że wysiłki społeczności międzynarodowej powinny być skoncentrowane na dyplomacji.

Clinton podkreśliła, że USA nie prosiły Rosji o podjęcie żadnych konkretnych działań mających pomóc w naciskach na Iran w sprawie jego programu nuklearnego. "O nic dziś nie prosiliśmy. Rozważaliśmy sytuację to, gdzie się znajdujemy, co moim zdaniem nastąpiło w momencie, którego wymaga ten proces".

Jednocześnie amerykańska sekretarz stanu oświadczyła, że nie nadszedł jeszcze czas na nałożenie kolejnych sankcji.

"Nie jesteśmy jeszcze w tym punkcie. Nie jest to konkluzja, jaką osiągnęliśmy. Chcemy, aby było jasne, iż wolimy aby Iran współpracował ze społecznością międzynarodową w wypełnianiu zobowiązań związanych z inspekcjami".

Clinton oświadczyła też, że na obecnym etapie nie rozmawiano na temat możliwości zmniejszenia sankcji wobec Korei Północnej w związku z gotowością Phenianu do wznowienia negocjacji dotyczących rozbrojenia nuklearnego.

Jest to pierwsza wizyta Clinton w Moskwie, od kiedy objęła ona swój urząd, oraz od czasu, gdy prezydent Obama ogłosił nowy początek w stosunkach rosyjsko-amerykańskich. We wtorek Clinton spotka się jeszcze z prezydentem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
15°C Piątek
noc
14°C Piątek
rano
19°C Piątek
dzień
21°C Piątek
wieczór
wiecej »