Reklama

Wagon stanął na rampie Auschwitz II

Historyczny wagon kolejowy stanął na rampie w byłym niemieckim obozie Auschwitz II-Birkenau, na którą od wiosny 1944 roku Niemcy przywozili Żydów deportowanych do Auschwitz, a lekarze SS przeprowadzali selekcje, kierując większość z nich na zagładę.

Reklama

"W takich towarowych wagonach naziści przywozili tu ludzi. Takie wagony łączyły getta i kryjówki z Miejscem Śmierci. Dotychczasowa pustka tej rampy była sztuczna. Dziś, gdy coraz bardziej oddalamy się od czasów II wojny światowej, wyobraźnia młodych ludzi z trudem ogarnia to, czym było piekło często wielodniowych transportów w zatłoczonym wagonie. Możliwość pokazania autentycznego wagonu na pustej dotąd rampie w Birkenau jest bardzo istotna z perspektywy edukacji w oryginalnym Miejscu Pamięci" - powiedział dyrektor muzeum Auschwitz Piotr M.A. Cywiński.

Rzecznik muzeum Jarosław Mensfelt poinformował, że wagon, który stanął na rampie, pochodzi z Niemiec. Pod nadzorem specjalistów oświęcimskiego muzeum został poddany konserwacji w niemieckiej firmie Die Schmiede, zajmującej się zabytkami kultury technicznej. "Przed drugą wojną światową, w latach 1919-25, wyprodukowano ponad 120 tysięcy takich wagonów. W wielu z nich deportowano ludzi do obozu, co ma swoje potwierdzenie w dokumentach i fotografiach archiwalnych" - powiedział jeden z konserwatorów niemieckiej firmy Ulrich Feldhaus.

Muzeum otrzymało wagon dzięki izraelskiej organizacji Keren Hayesod. Symbolizować ma deportacje Żydów z Węgier do Auschwitz w połowie 1944 roku. Stanowili oni największą grupę ofiar zagłady w komorach gazowych Birkenau, ponad 400 tysięcy.

"Mam ogromną satysfakcję, że udało nam się odnaleźć ten autentyczny wagon i że znalazł się on w tak ważnym miejscu jak muzeum Auschwitz. Odczuwam także wielkie emocje. Ta część holokaustu - transporty do obozu, a zwłaszcza transporty z Węgier, kiedy deportowano do obozu prawie pół miliona ludzi - będzie miała swoje materialne upamiętnienie. To swoisty symbol całego systemu transportowego, który służył do przewożenia Żydów na zagładę do Auschwitz" - powiedział Micha Limor z organizacji Keren Hayesod.

Wagon, który stanął na rampie wewnątrz byłego Auschwitz II-Birkenau, jest trzecim, który można zobaczyć w Oświęcimiu. Dwa historyczne wagony kolejowe znajdują się także na tak zwanej Altejudenrampe, rampie kolejowej pomiędzy obozami Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau. W latach 1942-44 zatrzymywały się pociągi z deportowanymi, dopóki torów kolejowych nie doprowadzono niemal pod same komory gazowe w Birkenau.

Historyczne wagony znajdują się też między innymi w Muzeum Historycznym Instytutu Yad Vashem w Jerozolimie, Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie, na terenie byłego obozu Stutthof.

Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku. KL Auschwitz II - Birkenau, powstał dwa lata później. Stał się przede wszystkim miejscem masowej zagłady Żydów. W kompleksie Auschwitz istniała także sieć ponad 40 podobozów. Niemcy zgładzili w Auschwitz ponad 1,1 miliona osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
0°C Czwartek
rano
2°C Czwartek
dzień
3°C Czwartek
wieczór
0°C Piątek
noc
wiecej »

Reklama