Hiszpania w obronie życia

W Madrycie odbywają się ostatnie przygotowania do jutrzejszej manifestacji w obronie życia i macierzyństwa.

Zwołało ją ponad czterdzieści stowarzyszeń hiszpańskich katolików. Biskupi zachęcili wiernych do uczestnictwa w tym „uzasadnionym i właściwym” proteście wobec rządowego projektu ustawy o aborcji, który zezwalałaby na bezkarne zabicie dziecka do czternastego tygodnia życia w łonie matki.

Rada Laikatu archidiecezji w Madrycie zachęcając do udziału w manifestacji przypomniała, że uczestnictwo w niej będzie wyrazem wsparcia dla życia, kobiety i macierzyństwa. Podkreślono, że dotychczasowe hiszpańskie ustawodawstwo w zbyt małym stopniu chroni kobiety, rodzinę i dziecko. W tej sytuacji konieczne jest jasne zademonstrowanie swej niezgody na dalsze poniżanie macierzyństwa. Jednocześnie w dokumencie zwrócono uwagę, że nowa ustawa pod pretekstem nadawania kobiecie „praw” i „wolności”, by mogła decydować o życiu swego dziecka nie wspiera w należyty sposób kobiety. Przestrzeżono przed narzucaniem wszystkim ośrodkom zdrowotnym i edukacyjnym zarówno ideologii gender oraz jej wizji płciowości i osoby. Jak wiadomo Kościół zdecydowanie odrzuca tę ideologię, jako sprzeczną z prawdą o stwórczym planie Boga oraz antropologią chrześcijańską.

Chociaż Kościół nie jest wprost organizatorem madryckiej manifestacji, to jednak poszczególne diecezje zachęcają do udziału w niej i przekazują informacje o charakterze logistycznym. Wielu biskupów wystosowało listy pasterskie, w których zdecydowanie skrytykowano nowe ustawodawstwo.

Rada Stała Episkopatu Hiszpanii w komunikacie opublikowanym na początku października przypomniała, że „prawo naturalne i boskie wymaga, aby całe ludzkie życie było szanowane jako święte od poczęcia aż do śmierci”. Utożsamiają się z głosami potępiającymi nowe ustawodawstwo i uważają za „uzasadnioną i właściwą” jutrzejszą manifestację w obronie życia i macierzyństwa. Wyrażają też swe uznanie dla wiernych świeckich, którzy korzystając z prawa do pokojowej manifestacji wyrażają swój sprzeciw wobec ustawy. Ustawa o aborcji jest „krokiem wstecz, jeśli chodzi o ochronę prawa do życia tych, którzy mają się narodzić, oznacza większe opuszczenie matek w ciąży oraz szkodę nie do naprawienia dla dobra wspólnego” – stwierdziła Rada Stała episkopatu Hiszpanii.

Jutrzejsza manifestacja rozpocznie się o godz. 17.00 na ulicy Cedaceros w samym centrum miasta, by o 18.00 dotrzeć do Puerta de Alcalá. Tam mają zabrać głos zaproszeni goście. Przewidziano też oddanie hołdu ofiarom aborcji.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
28°C Piątek
dzień
30°C Piątek
wieczór
26°C Sobota
noc
20°C Sobota
rano
wiecej »