W czasie jubileuszowej Eucharystii składano też życzenia obchodzącemu 90. urodziny abp. Szczepanowi Wesołemu.
Najstarszy i najcenniejszy polski zabytek w Rzymie, kościół św. Stanisława Biskupa i Męczennika, obchodzi 425-lecie konsekracji. Inicjatorem powstania tej placówki duszpasterskiej dla rodaków i jej fundatorem był w 1575 r. kard. Stanisław Hozjusz. Do pierwszych ofiarodawców należeli m.in. papież Grzegorz XIII, król Stefan Batory i jego żona królowa Anna Jagiellonka oraz ówczesne rody magnackie. Często modlił się w nim kard. Karol Wojtyła. Trzykrotnie też przybył tam już jako Biskup Rzymu. Z kolei Mszę dziękczynną za kanonizację św. Jana Pawła II odprawił w nim Papież Franciszek.
Z okazji jubileuszu 16 października w rzymskim kościele św. Stanisława uroczystą Eucharystię sprawowano pod przewodnictwem kard. Zenona Grocholewskiego. W rozmowie z Radiem Watykańskim rektor świątyni ks. Paweł Ptasznik podkreślił, że od ponad czterech wieków jest to miejsce duchowej opieki nad przybywającymi do Rzymu pielgrzymami i mieszkającymi tu rodakami.
„To jest dla nas ważna data. Wskazuje, że w ciągu czterech wieków Polacy mogli mieć miejsce duchowej opieki i materialnego wsparcia w Wiecznym Mieście. Nie tylko ci mieszkający w Rzymie, ale również ci, którzy przyjeżdżali do grobów apostolskich. Miejsce to jest także ważne dla Polaków dzisiaj. Jest taka ciekawa prawidłowość, że nawet rodziny mieszane polsko-włoskie przyprowadzają dzieci na katechezę i przygotowanie do Pierwszej Komunii czy do bierzmowania do kościoła polskiego. Polska wrażliwość, polska pobożność ma dla nich duże znaczenie. Staramy się wychodzić naprzeciw tym potrzebom. Ważne są dla nas również wszystkie uroczystości kościelne i państwowe, jakie są obchodzone w Polsce. Dlatego też kościół jest miejscem więzi Polaków z ich ojczyzną” – powiedział ks. Ptasznik.
W czasie jubileuszowej Eucharystii składano także życzenia posługującemu przy kościele św. Stanisława, a obchodzącemu 90. urodziny abp. Szczepanowi Wesołemu. Przez wiele trudnych dla Polski lat był on z ramienia episkopatu opiekunem Polonii na całym świecie. Arcybiskup katowicki Wiktor Skworc przypomniał w homilii ogromne zasługi jubilata dla scalania z krajem rozproszonych Polaków zarówno na Zachodzi, jak i na Wschodzie. W rozmowie z naszą rozgłośnią górnośląski metropolita wskazał także na jeszcze jedną ważną dla jubilata rocznicę.
„Świętowaliśmy dzisiaj razem z abp. Szczepanem Wesołym piękny jubileusz, 90. rocznicę jego urodzin, ale także 60-lecie święceń kapłańskich. Te dwie rocznice jakoś się ze sobą spotkały. Dziękujemy za jego posługę, za tego wspaniałego człowieka, człowieka Bożego, wesołego, pogodnego, który całe swoje życie oddał Kościołowi, a szczególnie tym, którzy żyją i posługują poza granicami naszego kraju” – powiedział abp Skworc.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.