Ekumeniczną modlitwą pod pomnikiem ofiar na terenie byłego obozu Birkenau rozpoczęła się w piątek sesja ekumeniczna poświęcona męczennikom nazizmu. Sympozjum „Ekumenizm i pojednanie” zorganizowali franciszkanie z Centrum św. Maksymiliana w Harmężach, Misjonarki Niepokalanej Ojca Kolbego, we współpracy z Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu.
Dziś po południu na terenie byłego hitlerowskiego obozu zagłady, uczestnicy konferencji modlili się słowami Psalmów starotestamentowych i wspólnie zmówili „Ojcze nasz”. Słowa modlitw o pokój odczytano w imieniu katolików, prawosławnych, luteran i żydów.
„Stoimy na miejscu, na którym o każdym narodzie i każdym człowieku pragniemy myśleć jak o bracie” – modlił się o. Piotr Cuber OFMConv.
Sesja poświęcona jest męczeństwu żydowskiej karmelitanki, św. Edyty Stein; protestanckiego pastora, Pawła Schneidera, franciszkanina, św. Maksymiliana Kolbego. Odbywa się w 70. rocznicę zamordowania pastora Pawła Schneidera w Buchenwaldzie (18 lipca 1939) oraz wybuchu II wojny światowej,
Wśród wykładowców są m.in. Karl Adolf Schneider z Niemiec, prof. Claude Foster, z West Chester w USA, ks. Manfred Deselaers z Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcim oraz ks. Henryk Paprocki – prawosławny duchowny z Warszawy.
Wykładom towarzyszyć będą dyskusje oraz spotkania integracyjne, połączone ze zwiedzaniem wystawy „Klisze pamięci. Labirynty”.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.