Około cztery tysiące maturzystów przystąpiło w czwartek o godz. 9 do pierwszego w Polsce próbnego egzaminu z matematyki przeprowadzanego przez internet. Projekt "E-matura z matematyki" przygotowała Politechnika Łódzka.
Jak poinformowała PAP rzeczniczka uczelni Ewa Chojnacka, do udziału w próbnej e-maturze z matematyki zaproszono maturzystów z 200 szkół z całej Polski, którzy rozwiązują zadania w komputerach podłączonych do internetu.
Egzamin potrwa 170 minut. Odpowiada on poziomowi podstawowemu oficjalnej próbnej matury z matematyki. Maturzyści mają do rozwiązania w sumie 35 zadań.
Według Chojnackiej, projekt uczelni to pierwszy w Polsce i pierwszy na tak dużą skalę w Europie próbny egzamin maturalny z matematyki przeprowadzony drogą elektroniczną. Ma na celu pokazanie możliwości wykorzystania technologii informatycznych do egzaminowania i oceniania prac oraz przeprowadzenie badań i analizy takiego sposobu sprawdzania wiedzy i kompetencji uczniów.
Przeprowadzenie e-matury wymagało opracowania zaawansowanego oprogramowania komputerowego, którego autorami są informatycy z Instytutu Mechatroniki i Systemów Informatycznych Politechniki Łódzkiej.
Wyniki próbnej e-matury mają być znane w piątek, natomiast każda szkoła uczestnicząca w projekcie otrzyma zadania egzaminacyjne do wykorzystania w pracy dydaktycznej. Będzie to swoisty test przed oficjalną próbną maturą z matematyki, która w całej Polsce odbędzie się 3 listopada.
Tegoroczni maturzyści będą pierwszym rocznikiem po ponad 25-letniej przerwie, który będzie obowiązkowo zdawał na maturze pisemny egzamin z tego przedmiotu. Patronat nad "E-maturą z matematyki" objęli: Ministerstwo Edukacji Narodowej, Centralna Komisja Egzaminacyjna i Marszałek Województwa Łódzkiego.
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.