"Dziadowski biskup"

„Dziadowski biskup” – niejednokrotnie słyszał Ojciec Rafał od brata z kuchni, do której biegł zaraz po posiłku, aby zabrać jeszcze ciepły przydział dla biednych, którzy gromadzili się przy furcie klasztornej. Kim jest ten ubogi, pokorny franciszkanin, który zmarł 275 lat temu, a od 25 lat cieszy się chwałą błogosławionych?

Melchior Chyliński urodził się 6 stycznia 1694 r. we wsi Wysoczka w rodzinie drobnej szlachty wielkopolskiej. Od dziecka okazywał pobożność i miłosierdzie dla biednych.

Uczył się w szkole Jezuitów w Poznaniu. Mając 18 lat w 1712 roku zaciągnął się do wojska, jako zwolennik króla Stanisława Leszczyńskiego. W roku 1715 opuścił wojsko i wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych w Krakowie. Dnia 4 kwietnia 1715 roku przyjął habit i nowe zakonne imię Rafał, a już w czerwcu 1717 roku otrzymał święcenia kapłańskie. Ojciec Rafał pracował kilku franciszkańskich klasztorach, aby w 1728 r. trafić do Łagiewnik (dziś dzielnica Łodzi), gdzie pracował aż do śmierci, która nastąpiła 2 grudnia 1741 r. Pobyt w Łagiewnikach miał dwuletnią przerwę, ponieważ w latach 1736-1738 w Krakowie szalała zaraza, a ojciec Rafał dał się poznać jako nieustraszony kapelan umierających.

Według świadectw złożonych przez świadków życia i działalności w procesie informacyjnym do uzyskania beatyfikacji ojciec Rafał Chyliński w całym swoim życiu dał się poznać jako gorliwy duszpasterz, ceniony kaznodzieja i spowiednik, do którego konfesjonału ustawiały się kolejki penitentów. Został zapamiętany jako mąż gorliwej modlitwy, był także cenionym egzorcystą, a poprzez swoje posty, modlitwy i umartwienia wypraszał proszącym liczne łaski.

Najbardziej jednak był znany jako opiekun biednych i potrzebujących, którym dawał pożywienie, odzienie. Stał się ich duchowym opiekunem, tak bardzo, że zasłużył sobie na nadany mu przez ówczesnych tytuł „biskupa dziadowskiego".

Jego relikwie spoczywają w kościele oo. Franciszkanów w Łodzi Łagiewnikach.

Boże, Tyś serce Błogosławionego Rafała Chylińskiego, kapłana w zakonie franciszkańskim, wypełnił nadprzyrodzoną miłością biednych, chorych i nieszczęśliwych oraz głębokim zjednoczeniem z Jezusem Ukrzyżowanym, spraw za Jego wstawiennictwem, abyśmy mocni w wierze i wzajemnej miłości jedni drugich brzemiona dźwigali i tak wypełnili przykazania Chrystusowej Ewangelii podczas doczesnej pielgrzymki z ziemi do nieba. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

Zachęcamy do obejrzenia, krótkiego filmu o życiu i posłudze bł. Rafała Chylińskiego:

FranciszkanieTV Bł. Rafał Chyliński OFMConv

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 1
  2 3 4 5 6 7 8
  6°C Piątek
  noc
  4°C Piątek
  rano
  5°C Piątek
  dzień
  6°C Piątek
  wieczór
  wiecej »