Co z sankcjami dla Iranu?

Prezydent Iranu Hassan Rouhani zaapelował do Baracka Obamy, by nie podpisywał ustawy przedłużającej sankcje wobec Teheranu.

Rouhani podkreślił, że przedłużenie sankcji naruszałoby warunki porozumienia atomowego podpisanego przez Iran i światowe mocarstwa. Przemawiając podczas otwartej sesji irańskiego parlamentu, prezydent oświadczył, że Obama "ma obowiązek" pozwolić na ich wygaśnięcie z końcem grudnia. Zagroził też "niezwłoczną odpowiedzią" Iranu, gdyby do przedłużenia sankcji jednak doszło.

W czwartek Senat USA zagłosował za przedłużeniem o 10 lat obowiązywania ustawy o sankcjach wobec Iranu (Iran Sanctions Act, ISA); w listopadzie tak samo zagłosowała Izba Reprezentantów. Waszyngton zawiesił sankcje wobec Iranu związane z jego programem atomowym, ale utrzymuje wiele innych, związanych z łamaniem praw człowieka, wspieraniem terroryzmu na Bliskim Wschodzie czy programem balistycznym.

Przedstawiciele Kongresu twierdzą, że odnowienie ustawy o sankcjach wobec Iranu nie koliduje z porozumieniem w sprawie irańskiego programu atomowego, podpisanym w ubiegłym roku przez Teheran i sześć światowych mocarstw. Władze irańskie są jednak odmiennego zdania. W listopadzie najwyższy przywódca duchowo-polityczny Iranu ajatollah Ali Chamenei zapowiedział, że przedłużenie sankcji zostanie przez jego kraj potraktowane jako naruszenie zapisów tej umowy oraz zagroził konsekwencjami, a szef MSZ Mohammad Dżawad Zarif ocenił, że jest to dowód na niewywiązywanie się USA z ich zobowiązań.

Po głosowaniach w obu izbach Kongresu do Obamy należy decyzja, czy zatwierdzić decyzję o przedłużeniu obowiązywania ISA. Biały Dom ogłosił już, że prezydent nie podpisze niczego, co naraża na szwank porozumienie z Iranem.

14 lipca 2015 roku sześć mocarstw - USA, Rosja, Chiny, Francja, Wielka Brytania i Niemcy - osiągnęło porozumienie z Iranem, mające na celu ograniczenie programu nuklearnego tego kraju. Umowa przewiduje, że Iran zrezygnuje z dążenia do uzyskania broni nuklearnej w zamian za stopniowe znoszenie sankcji nałożonych na ten kraj.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  14°C Wtorek
  rano
  22°C Wtorek
  dzień
  23°C Wtorek
  wieczór
  18°C Środa
  noc
  wiecej »