Reklama

Papieskie intencje modlitewne na listopad

Zgodnie z papieską intencją ogólną modlimy się w listopadzie 2009 r., aby wszyscy ludzie na całym świecie, zwłaszcza ci, na których spoczywa odpowiedzialność w zakresie polityki i gospodarki, nieustannie zabiegali o ratowanie stworzenia. Ponadto Ojciec Święty poleca intencję misyjną: mamy się modlić, aby wierzący różnych religii, dzięki świadectwu życia i braterskiemu dialogowi, jasno ukazywali, że imię Boga jest zwiastunem pokoju.

Reklama

Zgodnie z papieską intencją ogólną modlimy się w tym miesiącu (listopadzie 2009 r.), aby wszyscy ludzie na całym świecie, zwłaszcza ci, na których spoczywa odpowiedzialność w zakresie polityki i gospodarki, nieustannie zabiegali o ratowanie stworzenia.

Problematyka ta znalazła miejsce w orędziu Benedykta XVI na 40. Światowy Dzień Pokoju, 1 stycznia 2007 r. Pisze on tam o „ekologii pokoju”. Zwraca uwagę, że „obok ekologii natury istnieje ekologia, którą moglibyśmy nazwać «ludzką», a która z kolei domaga się «ekologii społecznej». Doświadczenie pokazuje, że każda postawa braku poszanowania środowiska szkodzi współżyciu ludzkiemu, i odwrotnie. Coraz wyraźniej jawi się nierozerwalny związek między pokojem ze światem stworzonym i pokojem pomiędzy ludźmi. Jeden i drugi zakładają pokój z Bogiem” – dodaje Papież.

W orędziu na Dzień Pokoju 2007 Ojciec Święty podejmuje też stale narastający problem zaopatrzenia w energię. Przypomina, że w ostatnich latach „nowe kraje rozwinęły dynamicznie produkcję przemysłową, zwiększając zapotrzebowanie na energię. To powoduje wyścig do jej istniejących źródeł, nie do porównania z sytuacją w przeszłości. Jednocześnie w różnych regionach świata wciąż panuje wielkie zacofanie, a rozwój jest praktycznie zahamowany, między innymi z powodu wzrostu cen energii”. Zdaniem Benedykta XVI „brak szacunku dla natury jest związany z koniecznością kształtowania takich relacji między ludźmi i narodami, by pozwoliły szanować godność osoby i zaspokajać jej prawdziwe potrzeby. Niszczenie środowiska, korzystanie z niego w sposób niewłaściwy lub egoistyczny i zagarnianie przemocą dóbr naturalnych ziemi rodzą rozdarcia, konflikty i wojny, właśnie dlatego, że są owocem nieludzkiego pojmowania rozwoju. Rozwój bowiem, który ograniczałby się tylko do aspektu techniczno-ekonomicznego, z pominięciem wymiaru moralno-religijnego, nie byłby ludzkim rozwojem integralnym. Jako jednostronny, prowadziłby do rozkwitu niszczących możliwości człowieka” – zauważa Papież.

Ponadto Ojciec Święty poleca intencję misyjną na listopad (2009 r.). Mamy się modlić, aby wierzący różnych religii, dzięki świadectwu życia i braterskiemu dialogowi, jasno ukazywali, że imię Boga jest zwiastunem pokoju.

Komentarzem do tej intencji może być przesłanie, które Papież skierował przed trzema laty 2 września 2006 r. do abp. Domenico Sorrentino, ordynariusza Asyżu na 20-lecie zorganizowanego tam 27 października 1986 r. z inicjatywy Jana Pawła II Światowego Dnia Modlitwy o Pokój. Podkreślając znaczenie religii dla pokoju i braterstwa między ludźmi, Benedykt XVI pisze: „Można by wysunąć tu obiekcję, że historia zna smutne zjawisko wojen religijnych. Wiemy jednak, że tego rodzaju przemocy nie należy przypisywać religii jako takiej, lecz ograniczeniom kulturowym, warunkującym jej wyznawanie i rozwój w czasie. Gdy jednak zmysł religijny osiąga dojrzałość, rodzi w wierzącym człowieku świadomość, że wiara w Boga, Stwórcę wszechświata i Ojca wszystkich, może jedynie umacniać pośród ludzi relacje powszechnego braterstwa. Istotnie, świadectwa o tym, że istnieje ścisły związek między relacją z Bogiem i etyką miłości, występują we wszystkich wielkich tradycjach religijnych” – stwierdza Ojciec Święty.

„Spotkanie zorganizowane w Asyżu z inicjatywy Sługi Bożego Jana Pawła II opatrznościowo uwydatniło znaczenie modlitwy w budowaniu pokoju – dodaje Benedykt XVI. – Jesteśmy bowiem świadomi, jak bardzo trudna, a czasem po ludzku beznadziejna jest droga prowadząca do tego podstawowego dobra. Pokój stanowi wartość, na którą składa się wiele elementów. W jego budowaniu ważną rolę odgrywają przedsięwzięcia o charakterze kulturalnym, politycznym i ekonomicznym. Jednakże w pierwszym rzędzie pokój należy budować w sercach. Tam bowiem rodzą się uczucia, które mogą go umacniać albo – przeciwnie – być dla niego zagrożeniem, osłabiać go lub burzyć. Serce człowieka jest skądinąd miejscem, w którym działa Bóg” – pisał Papież na 20-lecie asyskiego Dnia Modlitwy o Pokój

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
-1°C Środa
rano
0°C Środa
dzień
1°C Środa
wieczór
1°C Czwartek
noc
wiecej »

Reklama