Bronią symboli religijnych w szkole

Dyrekcja sandomierskiej Szkoły Podstawowej nr 4 poprosiła o zdjęcie obrazów św. Jana Pawła II i Matki Bożej ze szkolnej klasy. Jedna z nauczycielek zaprotestowała.

W sandomierskiej Szkole Podstawowej nr 4 pani dyrektor poprosiła nauczycielkę Agnieszkę Frańczak-Szczepanek o zdjęcie ze ściany dwóch obrazów: św. Jana Pawła II oraz Matki Bożej i umieszczenie ich w sali katechetycznej. Swoją decyzję dyrektorka uzasadniła tym, że placówka nie jest szkołą wyznaniową ani katolicką, tylko publiczną. Tłumaczyła, że chodzą do niej także dzieci innych wyznań oraz dzieci osób niewierzących.

Bronią symboli religijnych w szkole   Archiwum prywatne Szkoła Podstawowa nr 4 w Sandomierzu Agnieszka Frańczak-Szczepanek odmówiła przeniesienia obrazów - według niej takie działania w wolnej Polsce są niedopuszczalne, ponadto łamią prawa konstytucyjne i wolność wyznania. Tłumacząc odmowę, dodała, że w szkole 95 procent uczniów stanowią katolicy, ale nawet jeżeli dzieci innego wyznania zwróciłyby się do niej z prośbą o zawieszenie ich symboli religijnych, to nie miałaby nic przeciwko temu.

Do sprawy odniosła się kuria diecezjalna, podkreślając, że jest zaniepokojona podejściem dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 4 w Sandomierzu do obecności symboli religijnych na terenie placówki oraz wynikłym z tego powodu konfliktem, który podzielił nauczycieli, uczniów oraz ich rodziców. „Po otrzymaniu wiadomości Biskup Ordynariusz podjął niezbędne kroki w celu wyjaśnienia, czy nie zostały naruszone zasady wolności sumienia i religii. Z uzyskanych informacji wynika, że nie chodzi niestety o jednorazowy przypadek, natomiast cała sytuacja nie została potraktowana z należytą powagą przez tych, którzy mieli taki obowiązek. Jest to tym bardziej smutne w roku 1050. lecia chrztu Polski. A przecież Sandomierz wzrastał wraz z rozwojem chrześcijaństwa, które ukształtowało jego tożsamość i wygląd. Wierność temu dziedzictwu stanowi także warunek dalszego budowania harmonijnych relacji społecznych oraz pomyślności królewskiego miasta. W związku z powyższym liczymy na to, że Pan Burmistrz razem z Radnymi zaangażuje się w szybkie zakończenie konfliktu w Szkole Podstawowej nr 4 w Sandomierzu. Wymaga tego powaga problemu natomiast nadchodzące Święta Bożego Narodzenia oraz spotkania opłatkowe niech staną się okazją do zacieśnienia wzajemnych relacji” – czytamy w komunikacie kurialnym.

Na zawiadomienie o sprawie zareagował także Świętokrzyski Kurator Oświaty, który poinformował, że urzędnicy kuratorium sprawdzą, czy Małgorzata Szuba, dyrektor placówki miała podstawy, żeby domagać się usunięcia obrazów św. Jana Pawła II oraz Matki Bożej z jednej z klas. – Uważam, że ten konflikt jest niepotrzebny, zwłaszcza przed świętami. Myślę, że szkoła to odpowiednie miejsce na obrazy św. Jana Pawła II oraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Sam miałem podobny przypadek, kiedy za czasów PRL kazano mi zdjąć krzyż ze ściany. Nie zdjąłem – mówi kurator.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • JAWA25
  17.12.2016 13:18
  Szkoła nie jest świątynią (gdzie jest miejsce na symbole religijne) ani prywatnym domem (gdzie można sobie umieszczać to co kto woli). Religii należy nauczać poza szkołą "żeby religia stała się czymś więcej niż jednym ze szkolnych przedmiotów, żeby była nauczaniem życia we wspólnocie parafialnej, kształtowała więź z lokalną społecznością kościelną" http://katowice.naszemiasto.pl/archiwum/1786026,rodzice-nie-chca-religii-w-szkole,id,t.html tak samo zabronić obchodzenia Chanuki w Pałacu Prezydenckim czy Sejmie
 • JAWA25
  17.12.2016 20:28
  "nie można usunąć bo jest wolność wyznania" non sequitur. Czy jak ktoś wpadnie na pomysł by wszędzie umieszczać podobizny jakiegoś Dalajlamy czy wolę nie wiedzieć kogo i też uzasadniać ze nie można usuwać bo "usunięcie naruszy jego wolność"? Wolność jednego kończy się tam gdzie zaczyna się wolność drugiego.Tak z grubsza mówią Europejska Konwencja Wolności z 1950 i Międzynarodowy Pakt Praw Obywatelskich z 1966 których Polska jest stroną. \Wg art. 53 Konstytucji "Nikt nie może być zmuszany do uczestniczenia ani do nieuczestniczenia w praktykach religijnych. Nikt nie może być obowiązany przez organy władzy publicznej do ujawnienia swojego światopoglądu, przekonań religijnych lub wyznania." Zaś Pismo mówi "nie rzucaj pereł przed wieprze", "nie każdy co powtarza Panie Panie wejdzie do Królestwa" i "kiedy się modlisz rób to w ukryciu" (Mt 6,6)
 • niedowiarek2
  19.12.2016 16:44
  Budynek szkoły to nie jest miejsce na umieszczanie obrazów o tematyce religijnej. Dziękuję Dyrekcji Szkoły za podjęcie działania na rzecz lepszej Polski, która będzie domem dla wszystkich, niezależnie od wyznania lub bezwyznaniowości.
 • JAWA25
  21.05.2017 13:25
  Do Sejmu nie chodzi się na nabożeństwa tak samo, jak nie oczekuje się dewocjonaliów na półkach u rzeźnika - mówi o. Paweł Gużyński. Szkoły też powinno to dotyczyć.
Komentowanie dostępne jest tylko dla .
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
20°C Czwartek
wieczór
17°C Piątek
noc
10°C Piątek
rano
13°C Piątek
dzień
wiecej »