Hezbollah odciął się od jakichkolwiek powiązań z zatrzymanym przez Izraelczyków statkiem, w którego ładowni znaleziono setki ton uzbrojenia.
W oświadczeniu, przesłanym w czwartek agencji Associated Press Hezbollah "kategorycznie zaprzeczył", jakoby miał coś wspólnego z tą bronią. Przy okazji wyrażono opinie, że akcja sił izraelskich była aktem "piractwa".
Na pokładzie statku Francop znaleziono ponad 40 kontenerów, w których amunicja i broń były ukryte za workami z polietylenem. Strona izraelska twierdzi, że ładunek był prawdopodobnie przeznaczony dla libańskiego Hezbollahu. "Wystarczyłoby to Hezbollahowi na kilka tygodni walki z Izraelem" - ocenił dowódca izraelskiej marynarki wojennej Rani Ben-Jehuda.
Kapitan zatrzymanego statku Francop jest Polakiem; władze izraelskie są przekonane, że nic nie wiedział o przemycie broni. Statek Francop, należący do niemieckiego przedsiębiorstwa żeglugowego Gerd Bartels, został wynajęty przez cypryjską firmę United Feeding Services (UFS), a płynął pod banderą karaibskiej Antiguy.
Gazeta "Jerusalem Post" cytuje w czwartek anonimowego przedstawiciela UFS, który powiedział: "Załodze ani kapitanowi nie wolno otwierać kontenerów. Są informowani o ich zawartości przez służby celne w porcie, w którym dokonano załadunku. Odpowiedzialność spoczywa na służbie celnej w tym porcie".
Według "Jerusalem Post" Francop wypłynął we wtorek z Limassol na Cyprze. Miał zawinąć do Bejrutu, a następnie do syryjskiej Latakii.
Siły izraelskie są przekonane, że Iran, wspierający Hezbollah, zaczął przerzucać broń drogą morską, ponieważ droga lądowa zrobiła się zbyt trudna. Uważa się, że w przeszłości Irańczycy wykorzystywali już statki handlowe do przemytu broni.
"Zadaliśmy bolesny cios Iranowi, Syrii i Hezbollahowi" - powiedział Rani Ben-Jehuda, wyrażając zarazem przekonanie, że "wojna przemytnicza" będzie trwała jeszcze długo.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.