25 pedagogów z Polski przez dwa tygodnie poznaje w Izraelu zagadnienia związane z nauczaniem o holokauście, a także historię Żydów w Polsce i Europie. Seminarium organizują wspólnie: jerozolimski Instytutu Pamięci Yad Vashem oraz Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau. - dowiedziała się w czwartek PAP od Pawła Sawickiego z biura prasowego muzeum.
Uczestnicy seminarium w Izraelu wezmą udział w wykładach i warsztatach, prowadzonych przez wykładowców z Yad Vashem, a także spotkaniach ze świadkami historii. Poruszana tematyka, oprócz historii Żydów, obejmuje także metodykę nauczania o holokauście i współczesne problemy Izraela. Polskim nauczycielom zaprezentowane zostaną sposoby przekazywania wiedzy o zagładzie, które w edukacji historycznej stosuje instytut Yad Vashem. Zwiedzą także Izrael, szczególnie miejsca historyczne dla chrześcijaństwa i judaizmu.
Współpraca Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau z Instytutem Yad Vashem trwa od kilkunastu lat. Dotychczas w seminariach wzięło udział kilkuset pedagogów. Na zaproszenie muzeum Auschwitz na podobne seminarium do Polski zapraszani są izraelscy nauczyciele. Poznają historię Żydów ze szczególnym uwzględnieniem holokaustu, a także kulturę polską. Seminaria odbywają się podczas wakacji.
Instytut Yad Vashem w Jerozolimie został powołany w 1953 roku. Zajmuje się badaniami nad holokaustem i dokumentowaniem zagłady narodu żydowskiego podczas II wojny światowej. Jego kapituła nadaje medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Otrzymują go osoby, które podczas wojny pomagały Żydom, nierzadko narażając własne życie.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.