Ponad 400 osób – lekarzy, etyków, psychologów, psychoterapeutów i księży bierze udział w trwającej od wczoraj we Wrocławiu V Międzynarodowej Konferencji Szkoleniowej, poświęconej opiece paliatywnej.
Spotkanie jest okazją do podsumowania aktualnego stanu opieki paliatywnej w Polsce i Europie oraz refleksji nad kondycją osoby terminalnie chorej tak w wymiarze medycznym, jak i duchowym.
Jak wynika z danych przedstawionych przez prof. Jacka Łuczaka z Poznania, jednego z prekursorów ruchu opieki paliatywnej, Polska – jeśli chodzi o opiekę nad terminalnie chorymi – zajmuje wysokie piąte miejsce wśród krajów Unii Europejskiej. Aby ten dobry kierunek miał szansę się ugruntować, trzeba myśleć o młodych adeptach medycyny.
Jak stwierdził jeden z gości honorowych, abp Marian Gołębiewski, pozbawienie cierpienia kontekstu religijnego czyni człowieka nieżyczliwym, niewrażliwym na cierpienie i śmierć drugiego. „Wielkim znakiem dekadencji naszej cywilizacji – mówił metropolita wrocławski – jest fakt, że dziś cierpiącemu proponujemy eutanazję”.
Wrocławska konferencja nt. opieki paliatywnej potrwa do jutra.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.