Ponad 400 osób – lekarzy, etyków, psychologów, psychoterapeutów i księży bierze udział w trwającej od wczoraj we Wrocławiu V Międzynarodowej Konferencji Szkoleniowej, poświęconej opiece paliatywnej.
Spotkanie jest okazją do podsumowania aktualnego stanu opieki paliatywnej w Polsce i Europie oraz refleksji nad kondycją osoby terminalnie chorej tak w wymiarze medycznym, jak i duchowym.
Jak wynika z danych przedstawionych przez prof. Jacka Łuczaka z Poznania, jednego z prekursorów ruchu opieki paliatywnej, Polska – jeśli chodzi o opiekę nad terminalnie chorymi – zajmuje wysokie piąte miejsce wśród krajów Unii Europejskiej. Aby ten dobry kierunek miał szansę się ugruntować, trzeba myśleć o młodych adeptach medycyny.
Jak stwierdził jeden z gości honorowych, abp Marian Gołębiewski, pozbawienie cierpienia kontekstu religijnego czyni człowieka nieżyczliwym, niewrażliwym na cierpienie i śmierć drugiego. „Wielkim znakiem dekadencji naszej cywilizacji – mówił metropolita wrocławski – jest fakt, że dziś cierpiącemu proponujemy eutanazję”.
Wrocławska konferencja nt. opieki paliatywnej potrwa do jutra.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.