Reklama

Zlikwidowane ogniska ptasiej grypy

Trzy ogniska ptasiej grypy wykryte w ostatnich dniach w gospodarstwach przyzagrodowych w gminach Książ Wielki (pow. miechowski) i Pałecznica (pow. proszowicki) zostały w trybie natychmiastowym zlikwidowane - poinformował we wtorek małopolski wojewódzki lekarz weterynarii.

Reklama

Chodzi o ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków HPAI podtypu H5N8.

"Służby weterynaryjne wdrożyły w wyżej wymienionych ogniskach wszystkie procedury zwalczania choroby, przewidziane w przypadku wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu, w tym uśmiercenie i utylizację drobiu, oraz działania dezynfekcyjne i administracyjne" - poinformowano w komunikacie małopolskiego wojewódzkiego lekarza weterynarii Agnieszki Szewczyk-Kuty.

W obrębie 3 km wokół ognisk choroby zostaną przeprowadzone perlustracje - przeglądy gospodarstw posiadających drób - przez wyznaczonych do tego celu lekarzy weterynarii. Stada drobiu na tych obszarach zostaną poddane eutanazji.

W dniach 21-24 grudnia dokonano już perlustracji 331 gospodarstw (z czego drób stwierdzono w 178). W chwili obecnej prowadzona jest perlustracja terenu zapowietrzonego w powiecie proszowickim - napisano w komunikacie.

W związku z wystąpieniem choroby zostało wydane stosowne rozporządzenie powiatowego lekarza weterynarii w Miechowie w sprawie określenia obszaru zapowietrzonego i zagrożonego wystąpieniem grypy ptaków, które obejmuje swoim zasięgiem tereny gmin sąsiadujących z gminą Książ Wielki. Zostanie też wydane rozporządzenie wojewody małopolskiego obejmujące swym zasięgiem obszar związany z wykryciem trzeciego ogniska HPAI (powiat proszowicki).

We wtorek w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie odbyło się również doraźne posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, zwołane przez wojewodę małopolskiego, poświęcone wystąpieniu w Małopolsce grypy ptaków podtypu H5N8.

Wirusa podtypu H5N8 przenoszą ptaki wodne migrujące. W związku z tym małopolski wojewódzki lekarz weterynarii apeluje o: unikanie kontaktu bezpośredniego z odchodami ptaków dzikich, zwrócenie szczególnej uwagi na zabezpieczenie obiektów hodowlanych przed kontaktem z ptakami dzikimi i ich odchodami, chronienie obiektów i ich otoczenia przed zakażeniem przez pośrednie wektory, jakimi mogą być: sprzęt zootechniczny, środki transportu, dzikie zwierzęta.

W przypadku chowu drobiu w systemie wolnowybiegowym zaleca się, aby sprzęt do pojenia i karmienia znajdował się wewnątrz obiektów inwentarskich. W przypadku gdy ptaki migrujące odpoczywają na zbiorniku wodnym, w obrębie wybiegu należy ograniczyć ptakom hodowlanym dostęp do wody.

W celu zabezpieczenia pozostałych gospodarstw utrzymujących drób oraz powstrzymania rozprzestrzeniania się choroby, wojewódzki lekarz weterynarii polecił, aby hodowcy zgłaszali do odpowiednich osób i instytucji każde podejrzenie wystąpienia choroby zakaźnej u drobiu.

Wysoce zjadliwa grypa ptaków zaatakowała w 2016 r. wiele państw Unii Europejskiej: Szwajcarię, Niemcy, Danię, Holandię, Polskę, Austrię i Słowację. Wirus ulega zniszczeniu podczas standardowej obróbki cieplnej jaj i mięsa drobiowego.

Jak podkreślono w komunikacie, dotychczas nie stwierdzono na świecie ani jednego przypadku zakażenia wirusem podtypu H5N8 u człowieka, a w chwili obecnej uważa się, że choroba ta nie stanowi zagrożenia epidemiologicznego, ma jednak niezmiernie istotne znaczenie pod względem ekonomicznym. (PAP)

hp/ son/

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
3°C Niedziela
rano
6°C Niedziela
dzień
7°C Niedziela
wieczór
6°C Poniedziałek
noc
wiecej »

Reklama