Politycy nad dobro całej Polski politycy przedkładają prywatę, interes grupy, partii – ubolewał bp Wiktor Skworc podczas Mszy św. w dniu Święta Niepodległości.
„Polsce potrzebne są reformy, aby kraj mógł się rozwijać" – wskazywał biskup tarnowski w trakcie liturgii sprawowanej w Brzesku.
Biskup ostro skrytykował rządowe plany przekazania części składek emerytalnych z Otwartych Funduszy Emerytalnych do ZUS-u. Wskazywał, że Polsce jako jedynemu krajowi postkomunistycznemu nie udało się przeprowadzić reprywatyzacji i dekomunizacji oraz ubolewał, że w naszym kraju nadal toleruje się stan bezprawia w kwestiach bioetycznych.
W homilii wygłoszonej w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła i św. Jakuba Apostoła w Brzesku hierarcha przypominał, że Polacy pracowali i pracują ciężko na swoją przyszłość i następnych pokoleń. Jednak pojedynczym sukcesom brakuje wizji, jednego – wspólnego celu, czyli budowania Polski i tworzenia jej pięknego wizerunku w świecie. Ten wspólny cel – mówił kaznodzieja - zależy w znacznej mierze od polityków. Ubolewał jednak, że nad dobro całej Polski przedkłada się prywatę, interes grupy, partii.
„Jest coś tajemniczego i złowrogiego w tym, jak inteligentni ludzie w absurdalny sposób wzajemnie się obrażają, ignorują, nie potrafią spokojnie rozmawiać o celach, dla których realizacji znaleźli się tam, gdzie są. Nie jest to kwestią generacyjną ani światopoglądową. To straszna przemiana charakteru w momencie dojścia do władzy” – ocenił bp Skworc.
Ordynariusz diecezji tarnowskiej ubolewał, że nie przeprowadzono do końca kluczowych dla całego państwa i narodu reform – jak choćby reformy samorządowej, a niektóre dokonania – np. reformę służby zdrowia – zniszczono.
„Teraz pod płaszczykiem troski o przyszłych emerytów planuje się zamach na fundamenty reformy świadczeń emerytalnych. Te plany to dowód na przedmiotowe traktowanie obywateli, całego społeczeństwa, co na pewno przyniesie skutek w postaci spadku społecznego zaufania do polskiego państwa. I w tym zjawisku trzeba widzieć największe zagrożenie dla niepodległości” – powiedział bp Skworc.
Hierarcha podkreślił także, że jedną z najpilniejszych dziś spraw państwa jest uregulowanie kwestii bioetycznych.
Na zakończenie homilii, ordynariusz diecezji tarnowskiej powiedział, że wdzięczność za odzyskaną wolność powinno się łączyć z rachunkiem sumienia.
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.