Rzeźby, rysunki i projekty twórcze krakowskiego artysty rzeźbiarza Czesława Dźwigaja - autora wielu pomników papieża Jana Pawła II - można będzie oglądać na wystawie "Ślady pamięci". Ekspozycja zostanie otwarta w sobotę w Muzeum Diecezjalnym w Kielcach, będzie czynna do końca lutego.
Kameralne rzeźby z brązu z bogatej galerii wizerunków papieskich Dźwigaja zostaną wystawione na dziedzińcu muzeum. W salach muzealnych znajdą się natomiast rysunki, szkice oraz projekty pomników, drzwi spiżowych do świątyń, witraży, a ponadto małe formy rzeźbiarskie, a także relikwiarze - zapowiada dyrektor muzeum ks. Paweł Tkaczyk.
Cykl rysunków błogosławionych i świętych przybliży niektóre postaci zapisane w historii Kościoła i narodu polskiego - m.in. św. Wojciecha, św. Stanisława, św. Andrzeja Bobolę.
Z kolei 22 rysunki zainspirowane jubileuszem 750-lecia lokacji podwawelskiego grodu nawiążą do 11 legend krakowskich. Odnoszą się - w dwóch wariantach - do postaci tak znanych jak Lajkonik czy Pan Twardowski oraz mniej popularnych, np. Skał Panieńskich.
59-letni Czesław Dźwigaj - profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i wykładowca sztuki sakralnej w Papieskiej Akademii Teologicznej - ma w dorobku około 70 pomników Jana Pawła II w kraju i za granicą, blisko 40 medali i plakiet oraz wiele popiersi i tablic pamięci poświęconych papieżowi-Polakowi. Jest także autorem licznych prac związanych z życiem Kościoła.
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.