Obrzędom pogrzebowym patriarchy serbskiego Pawła przewodniczyć będzie 19 listopada w Belgradzie patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I.
Spodziewany jest również udział szeregu innych głów i wysokich rangą przedstawicieli lokalnych Kościołów prawosławnych, w tym patriarchy moskiewskiego Cyryla.
Na wieść o śmierci 95-letniego zwierzchnika serbskiego Kościoła Prawosławnego (SKP) 15 bm. Bartłomiej I przesłał depeszę kondolencyjną jego kierownictwu. Wyrażając głęboki żal z powodu odejścia do wieczności patriarchy, honorowy zwierzchnik światowego prawosławia zapewnił, że tegoż dnia wieczorem odprawił krótkie nabożeństwo wspomnieniowe za zmarłego i modlił się „całym sercem za spokój jego błogosławionej duszy w krainie żywych”.
Przytoczył też słowa serbskiego poety M. Beškovicia, który o zwierzchniku SKP napisał: „Nikt w naszych hałaśliwych czasach nie mówi tak cicho i żaden inny głos nie rozchodzi się tak daleko. Nikt nie wypowiada tak niewielu słów i nikt nie mówi więcej. Nikt w naszych zakłamanych czasach nie głosi prawdy z większą odwagą”.
Na zakończenie swych kondolencji Bartłomiej życzył Kościołowi serbskiemu, aby „Pan i Twórca Kościoła wskazał godnego dziedzica na miejsce głowy narodu serbskiego, aby kontynuował on jego pełną godności posługę biskupią oraz aby zachował tradycje i godność swego narodu”.
W niedzielę 15 bm. wieczorem ciało patriarchy przewieziono do stołecznej cerkwi św. Michała Archanioła. Od razu przed świątynią ustawiła się długa kolejka wiernych, pragnących oddać ostatni hołd zmarłemu, licząca obecnie kilka kilometrów.
Hierarchowie SKP postanowili spełnić ostatnią wolę patriarchy, który chciał, aby pochowano go na terenie żeńskiego klasztoru pw. Świętych Archaniołów Michała i Gabriela w Rakovicy – malowniczej miejscowości pod Belgradem. Spoczywa tam już pierwszy zwierzchnik tego Kościoła – Dymitr († 1930), który kierował nim po jego zjednoczeniu i przywróceniu Patriarchatu w 1920 r.
Dwaj bezpośredni poprzednicy Pawła – patriarchowie German (†1991) i Wincenty (†1958) zostali pochowani w belgradzkiej katedrze św. Marka Apostola, podczas gdy zwłoki patriarchy Barnaby (†1937) spoczęły w małej stołecznej świątyni pw. św. Sawy Serbskiego.
W tle konflikty zbrojne oraz kwestie symboli religijnych i hidżabów.
Sytuacja bezpieczeństwa na Haiti systematycznie pogarsza się od kilku lat.
W tym roku przypada 1700. rocznica pierwszego soboru ekumenicznego w Nicei.
Scholz skrytykował propozycję zwiększenia wydatków na obronność do 3,5 proc. PKB.