O znaczeniu piękna jako drogi spotkania Boga mówił dziś papież podczas audiencji ogólnej w Watykanie
Swą katechezę poświęcił średniowiecznym katedrom – jednemu z najwspanialszych wyrazów wiary chrześcijańskiej. W auli Pawła VI zgromadziło się ok. 8 tys. osób, w tym uczestnicy sesji plenarnej Kongregacji Ewangelizacji Narodów oraz obradujący w Rzymie biskupi z krajów arabskich.
Ojciec Święty zauważył, że nie można zrozumieć wspaniałych dzieł sztuki europejskiej, jeśli nie uwzględni się inspirującej ich duchowości. Zacytował słowa Marca Chagalla, że „przez wieki malarze zanurzali swe pędzle w tym kolorowym alfabecie, jakim jest Biblia”.
Benedykt XVI stwierdził, iż temat ten poruszy szerzej podczas planowanego na najbliższą sobotę spotkania z artystami. Zaznaczył, że kiedy wiara, zwłaszcza celebrowana w liturgii spotyka się ze sztuką powstaje głęboka więź, gdyż "jedna i drugą mogą i pragną mówić o Bogu, czyniąc widzialnym Niewidzialnego". „Pragnę podzielić się tą myślą podczas spotkania z artystami 21 listopada, ponawiając wobec nich propozycję przyjaźni między duchowością chrześcijańską a sztuką” – powiedział papież.
Zaznaczył, że wspaniałość gotyckich katedr przypomina artystom, iż „piękno jest szczególną i fascynującą drogą zbliżenia do tajemnicy Boga". "Czymże jest piękno, które pisarze, poeci, muzycy czy artyści kontemplują i wyrażają w swym języku, jeśli nie odblaskiem odwiecznego Słowa, które stało się Ciałem?” – zapytał Benedykt XVI.
Nawiedzając bazyliki św. Piotra w Watykanie i św. Pawła za Murami wnikajcie w tajemnicę nauczania i męczeństwa pierwszych świadków, aby kształtowały wasze chrześcijańskie życie – powiedział Benedykt XVI pozdrawiając Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej w Watykanie.
Papież przypomniał, że dzisiaj przypada rocznica poświęcenia obu rzymskich świątyń. Swoją katechezę Ojciec Święty poświęcił znaczeniu piękna jako drogi spotkania Boga oraz średniowiecznym katedrom – jednemu z najwspanialszych wyrazów wiary chrześcijańskiej.
Papież pozdrowił pielgrzymów w kilku językach. Zwracając się do Polaków powiedział: „Witam polskich pielgrzymów! Przybyliście do grobów Apostołów Piotra i Pawła, aby umacniać swą wiarę i pogłębiać miłość do Chrystusa i do Kościoła. Dziś jest ku temu szczególna okazja: dziś przypada rocznica poświęcenia bazylik św. Piotra w Watykanie i św. Pawła za Murami. Nawiedzając te miejsca, wnikajcie w tajemnicę nauczania i męczeństwa pierwszych świadków, aby kształtowały wasze chrześcijańskie życie. Niech wam Bóg błogosławi!”.
Wśród Polaków uczestniczących w audiencji byli m. in. uczestnicy zebrania plenarnego Kongregacji Ewangelizacji Narodów: bp Henryk Hoser i bp Wiktor Skworc.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.