Reklama

Człowieczeństwa nie można zredukować do ekonomii

O moralnych aspektach światowej zapaści gospodarczej mówił na rozpoczęcie obrad COMECE jej przewodniczący bp Adrianus van Luyn.

Reklama

Zdaniem holenderskiego hierarchy sam kryzys jest spowodowany zredukowaniem człowieczeństwa do sfery ekonomicznej.

Biskupi Starego Kontynentu zgromadzeni w Brukseli na sesji plenarnej COMECE dyskutują w dniach 18-20 listopada bieżące sprawy unijne i europejskie. Konferencja Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej podejmuje analizę skutków pogłębiającej się integracji kontynentu.

Obecna sesja plenarna odbywa się w przededniu wejścia w życie Traktatu z Lizbony. W związku z tym, centralnym punktem obrad jest debata na temat wizji przyszłości Unii, a także celów i znaczenia jej konstrukcji. Biskupi odniosą się do tych zagadnień z trzech perspektyw. Przedmiotem dyskusji będzie pozycja sądów krajowych – na przykładzie niedawnego wyroku niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego. Wyrok ten odnosi się między innymi do kwestii podziału kompetencji pomiędzy państwa członkowskie a Unię. Biskupi przyjrzą się także nowej wzmocnionej roli parlamentów narodowych w tworzeniu unijnego prawa. W końcu zaprezentowana zostanie perspektywa Trybunału Sprawiedliwości – najwyższego organu sądowniczego Unii.

Wejście w życie traktatu z Lizbony będzie również okazją do podjęcia szerszej dyskusji na temat roli Kościołów w Unii. Traktat ten wprowadza bowiem przepis, który zapewnia poszanowanie dla statusu prawnego Kościołów i związków wyznaniowych w państwach członkowskich. Co równie istotne, stanowi on o otwartym, przejrzystym i regularnym dialogu, jaki Unia ma prowadzić z tymi Kościołami i związkami.

Bp Adrianus van Luyn omówił także ostatnie wydarzenia unijne, jak wybory do Parlamentu Europejskiego czy zamknięcie procesu ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego wraz z jego skutkami instytucjonalnymi. Zaznaczył przy tym spadek społecznego poparcia dla „projektu europejskiego”, wyrażający się m.in. niską frekwencją wyborczą. W tej sytuacji stałym wyzwaniem dla Kościołów w Europie jest regularny dialog z instytucjami unijnymi, przewidziany w traktacie.

Biskup Rotterdamu omówił przewidywane wydarzenia międzynarodowe, wobec których katolicy nie powinni pozostać bierni. Chodzi zwłaszcza o szczyt klimatyczny w Kopenhadze, renegocjacje układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej i jej technologii oraz unijną debatę nad nową strategią gospodarczą na następne dziesięciolecie.

Obecna sesja plenarna zbiega się w czasie z nadzwyczajnym szczytem Rady Europejskiej, zwołanym w celu wyłonienia obsady najważniejszych nowych stanowisk w Unii.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
4°C Sobota
dzień
5°C Sobota
wieczór
2°C Niedziela
noc
2°C Niedziela
rano
wiecej »

Reklama