Nowe anteny na ISS

Kosmonauci z promu kosmicznego Atlantis po raz drugi w czasie swej misji wyszli w sobotę w otwartą przestrzeń kosmiczną i zamontowali na stacji orbitalnej ISS parę nowych anten.

Dokonujący instalacji astronauta Randolph Bresnik w czasie pierwszego w życiu spaceru w kosmosie o wiele bardziej przejmował się swoją żoną, mającą lada chwila urodzić dziecko. Nie powstrzymał się jednak, by wyrazić zachwyt.

"Oprócz chwili, gdy po raz pierwszy w życiu zobaczyłem moją żonę, nie wiem, czy kiedykolwiek widziałem piękniejszy widok" - mówił patrząc na Ziemię z wysokości 355 kilometrów. - "To wspaniałe".

Żona Bresnika, Rebecca, oczekiwała na poród w Houston. Termin porodu wyznaczono na piątek, lecz do soboty dziecko jeszcze nie przyszło na świat. Astronauci zgodzili się z centrum kontroli lotu, aby wstrzymać się z rozgłaszaniem wieści o porodzie, gdyby doszło do niego w czasie wyjścia w kosmos.

Wszystkim zależało, aby 42-letni Bresnik - ze względu na duże ryzyko - skoncentrował się na zadaniu.

Bresnik wraz ze swym kolegą Michaelem Formanem zaczęli spacer później niż planowano, ponieważ na ISS ogłoszono alarm o dekompresji. Wysokie tony dobiegały kosmonautów na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej z rosyjskiego modułu badawczego. Choć sygnał okazał się fałszywy, zakłócił przygotowania do wyjścia.

Kosmonauci szybko jednak nadrobili straty. Mimo że w otwartą przestrzeń kosmiczną wyszli z ponad godzinnym opóźnieniem, dwie anteny i czujnik wyładowań elektrycznych zamontowali przed czasem.

Tuż przed spacerem wszyscy astronauci za pomocą zrobotyzowanego wysięgnika umieścili na zewnątrz stacji wielką platformę z częściami zapasowymi. To już druga tego typu instalacja w tym tygodniu.

W czasie obecnej misji Atlantis na ISS przywiózł niemal 15 ton wyposażenia. W przyszłym roku prom kosmiczny kończy swą służbę.

Na poniedziałek zaplanowano jeszcze jedno wyjście w kosmos. Wahadłowiec przy stacji orbitalnej pozostanie do środy, a powrót na Ziemię wyznaczono na piątek.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
-14°C Poniedziałek
rano
-7°C Poniedziałek
dzień
-6°C Poniedziałek
wieczór
-5°C Wtorek
noc
wiecej »