MSZ stawia na Saryusz-Wolskiego

Były już członek Platformy Obywatelskiej został kandydatem Polski na stanowisko Przewodniczącego Rady Europejskiej.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych wystosowało dziś notę do MSZ Republiki Malty, w której formalnie zgłosiło kandydaturę polskiego europosła.

W nocie MSZ poinformowało maltańską prezydencję, że "Rząd RP proponuje kandydaturę Jacka Saryusz-Wolskiego na Przewodniczącego Rady Europejskiej".

Europoseł odniósł się do tego wydarzenia na Twitterze: "Potwierdzam. Nie akceptuję donoszenia na własny kraj i popierania przeciw niemu sankcji. Nie po to wprowadzałem Polskę do Unii Europejskiej".

Kadencja na stanowisku Przewodniczącego Rady Europejskiej potrwa od 1 czerwca 2017 do 30 listopada 2019 roku.

W reakcji na tę informację Zarząd Platformy Obywatelskiej na wniosek przewodniczącego partii Grzegorza Schetyny zdecydował o wykluczeniu Jacka Saryusz-Wolskiego z szeregów partii - poinformował rzecznik PO Jan Grabiec. Jak dodał, oznacza to także wykluczenie Saryusz-Wolskiego z Europejskiej Partii Ludowej.

«« | « | 1 | » | »»
 • MarianNowak
  05.03.2017 08:41
  Ostrzeżenie dla kandydata rządu RP (PIS), otóż Szef Europejskiej Partii Ludowej J. Daul poinformował w sobotę, że wezwał wiceprzewodniczącego EPL Jacka Saryusz-Wolskiego na rozmowę w poniedziałek, aby wyjaśnić najnowsze informacje o kandydaturze polityka na stanowisko szefa R. E. Daul potwierdził też, że EPL, zrzeszająca centroprawicowe ugrupowania w krajach Europy, chce, aby Tusk pozostał szefem REj na drugą kadencję. Należąca do EPL Platforma Obywatelska usunęła z partii Saryusz-Wolskiego po ogłoszeniu decyzji polskiego rządu o zgłoszeniu jego kandydatury na szefa Rady Europejskiej. Rzecznik PO J. Grabiec powiedział, że oznacza to także wykluczenie Saryusz-Wolskiego z Europejskiej Partii Ludowej. Daul podkreślił, że w pełni respektuje decyzję PO. Jak zatem widzimy, polski rząd postawił na niewłaściwego kandydata i tym samym możemy stracić tą ważną funkcję w RE, co niewątpliwie osłabi polską pozycję w Europie.

 • Eugeniusz_Pomorze_
  05.03.2017 11:11
  Nie oszukujmy się - Donald Tusk, który pełni funkcję "prezydenta Europy", tak jego poprzednik dlatego został wybrany, że jest kompletnie uległy wobec tych, którzy go na to stanowisko wybrali, a zwłaszcza wobec Niemiec. Piszę, że jest uległy wobec Niemiec, bo gdybym napisał, że jest uległy wobec rządu niemieckiego to napisał bym za mało. Przewodniczący Tusk jest uległy wobec Niemiec, bo dla niego nie ma żadnego znaczenia czy w Berlinie rządzić dalej kanclerz Merkel, czy lewicowiec Schultz...
 • Eugeniusz_Pomorze_
  05.03.2017 11:26
  Twierdzenie, że skoro p. Donald Tusk legitymuje się polskim paszportem, to będzie dbał o polskie interesy jest nie tyle nieporozumieniem, ile raczej głupotą, a wręcz sabotażem. Kto pamięta czym się kierował Donald Tusk i jego otoczenie, gdy rządził Polską, ten wie, że dla tego polityka od paszportu ważniejsze są pieniądze. To nie są słowa na wyrost, tak właśnie jest. Reasumując - p. Donald Tusk jest adwokatem tego kraju, który najlepiej płaci. A który kraj jest w Europie najlepszym płatnikiem, tego nie trzeba chyba dodawać.
 • Gość
  05.03.2017 17:51
  To już nie ma w Polsce lepszych kandydatów niż Wolski? Np. Misiewicz ...........
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  14°C Niedziela
  noc
  11°C Niedziela
  rano
  15°C Niedziela
  dzień
  17°C Niedziela
  wieczór
  wiecej »