Gliński nt. jednolitej ceny książki

Zadaniem projektowanej ustawy o jednolitej cenie książki, będzie bronienie rynku księgarskiego, a także interesów drobnych księgarzy i wydawców - powiedział w piątek minister kultury prof. Piotr Gliński. Zaznaczył, że jest to regulacja, którą MKiDN chce "ewentualnie wprowadzić".

Projekt ustawy o jednolitej cenie książki, przygotowany przez Polską Izbę Książki, a teraz przejęty przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN), zakłada, że cena książki przez rok od daty wprowadzenia jej na rynek będzie mogła być obniżona maksymalnie o 5 proc. Jednolita cena będzie obejmowała wszelkie dodatki sprzedawane wraz z książką, takie jak zdjęcia, taśmy magnetyczne czy inne nośniki utworów muzycznych i audiowizualnych.

"Chodzi o to, żeby duże księgarnie, przede wszystkim różnego rodzaju sieci handlowe, nie konkurowały za pomocą drastycznych obniżek cen nowości, bo to zabija małych księgarzy, małych wydawców; jest to dużym problemem, jeżeli chodzi o rozwój czytelnictwa" - uważa Gliński.

Minister kultury zaprzeczył także informacjom, że ustawa "na pewno" przyczyni się do wzrostu cen książek oraz zmniejszenia czytelnictwa. "Zawsze oczywiście jest ryzyko, kiedy wprowadza się regulacje... Nie ma nigdzie idealnego modelu wolnego rynku" - podkreślił Gliński.

"Chcę powiedzieć, że nic nie zostało jeszcze zdecydowane, w tej chwili debatujemy - jedna taka duża debata, z udziałem zainteresowanych stron, odbyła się półtora tygodnia temu, następna jest planowana w najbliższy poniedziałek" - zapowiedział szef resortu kultury.

W czwartek MKiDN, pytane przez PAP, o pojawiające się w mediach informacje nt. pomysłu wprowadzenia ulg podatkowych dla osób, które kupują książki, odpowiedziało: "Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego analizuje projekt Polskiej Izby Książki, biorąc pod uwagę zarówno głosy zainteresowanych środowisk, jak i czytelników. Rozważane są różne rozwiązania i udogodnienia, jednak należy podkreślić, że analizy w tej sprawie wciąż trwają" - zaznacza MKiDN.

«« | « | 1 | » | »»
 • Gość
  17.03.2017 15:24
  jednym słowem "komuno wróć!"
 • Gość
  17.03.2017 15:41
  zarzynacie czytelnictwo. A raczej je dobijacie, bo zarżnięte już było dawno.

  Czy Wy naprawdę nie rozumiecie, że wolny rynek działa tak, żeby móc kupić taniej?

  Okej, teraz mały księgarz nie sprzeda, bo ma drożej niż w markecie. Ale skąd wam się wziął poroniony pomysł, że jak mały księgarz będzie miał drogo i market będzie miał drogo, to u księgarza wzrosną obroty?

  Ja widzę dwa możliwe scenariusze:
  1. nie kupię książki nigdzie, bo jest droga i mnie nie stać,
  2. zależy mi, więc kupię książkę - ale kupię ją byle gdzie (ceny są przecież te same). Byle gdzie, ergo w markecie (bo nie będę dylał do małego księgarza, skoro ceny są te same).

  Jak ma to niby pomóc małemu księgarzowi?
 • Aniol58
  17.03.2017 17:00
  wszak słaba sieć się nie utrzyma - pozwólcie nam kupować książki a dystrybutorom - walczyć dla nas o najniższe ceny!!!
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  23°C Niedziela
  noc
  19°C Niedziela
  rano
  26°C Niedziela
  dzień
  26°C Niedziela
  wieczór
  wiecej »