Zagraniczne wyróżnienie dla Marka Jurka

25 marca, kiedy na Słowacji obchodzony jest Dzień Dziecka Poczętego w Rajeckich Teplicach odbędzie się międzynarodowa konferencja pt. „Wybierz życie“.

Jej organizatorem jest największa słowacka organizacja pro life Stowarzyszenie Fórum života (Forum Życia) oraz organizacja Áno pre život (Tak dla Życia). Forum jest organizotorem wielkich marszów na rzecz życia, w których uczestniczyły dziesiątki tysiący ludzi z całej Słowacji oraz wielu zagranicznych gości, m.in. z Polski, Węgier, Austrii i Czech. Pomaga także kobietom znajdującym się w trudnej życiowej sytuacji, m.in. dysponuje siecią poradni. Forum potrafiło skutecznie lobbować w słowackim parlamencie przeciwko zmianom pogarszającym status prawny rodziny.  Jest cenione na Słowacji oraz w europejskim ruchu pro-life. Będzie to już 19. edycja konferencji, której patronuje poseł Parlamentu Europejskiego Anna Záborská oraz Prezydent Miasta Rajecké Teplice Katarína Hollá.

W trakcie konferencji wręczona zostanie Nagroda im. Antona Neuwirtha za obronę życia. Patron nagrody, który żył w latach 1921-2004 był wybitnym słowackim intelektualistą, dyplomatą, lekarzem oraz politykiem. W 1953 r. został aresztowany za działalność w Kościele podziemnym na Słowacji, co przerwało jego znakomicie zapowiadającą się karierę naukową. Studiował m.in. w Szwajcarii, gdzie był uczniem laureata Nagrody Nobla prof. Paula Karrera. Wolność odzyskał dopiero w 1960 r. Pracował później jako lekarz, ale nie mógł dalej rozwijać pracy akademickiej. Po upadku komunizmu Neuwirth  zaangażował się w tworzenie partii chadeckiej na Słowacji. Był także przewodniczącym Konfederacji Więźniów Politycznych. Kiedy Słowacja nawiązała stosunki dyplomatyczne ze Stolicą Apostolską został ambasadorem Słowacji przy Watykanie. Otoczony powszechnym szacunkiem całe życie bronił prawdy, życia i rodziny. Posłanka Anna Záborská jest jednym z czwórki jego dzieci.

Marek Jurek otrzyma Nagrodę im. Antona Neuwirtha w kategorii osobistość zagraniczna. Nagroda została mu przyznana jako wyraz uznania za działalność i troskę w obronie życia, demokracji oraz kultury pro life. Wystąpi także z wykładem na temat mentalności pro life w Polsce.

Tegoroczna konferencja Forum Życia będzie miała szczególne znaczenie, gdyż organizowana jest w  60. rocznicę legalizacji aborcji w komunistycznej Czechosłowacji i będzie okazją do podsumowania wszystkich dramatycznych konsekwencji tej decyzji dla Słowaków i Czechów.

Zagraniczne wyróżnienie dla Marka Jurka  

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
19°C Środa
dzień
21°C Środa
wieczór
19°C Czwartek
noc
16°C Czwartek
rano
wiecej »