Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy przygotowało rezolucję, która ma uniemożliwić lekarzom odmowę dokonania aborcji i eutanazji. Dokument tym samym uderza w wolność religijną i wolność sumienia - pisze Marta Ziarnik.
Pod rezolucją zatytułowaną "Dostęp kobiet do opieki zdrowotnej: problem nieuregulowania prawnego sprzeciwu na podstawie klauzuli sumienia" podpisali się już członkowie największych grup politycznych ze Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Szwedzka socjalistka Carina Hägg w projekcie rezolucji forsuje dwie główne tezy: aborcja musi stać się prawem człowieka oraz należy ograniczyć lekarzom możliwość odmowy przeprowadzania niektórych świadczeń medycznych z powodów religijnych, moralnych i filozoficznych. Taka możliwość zawarta jest w tzw. klauzuli sumienia, na którą lekarze powołują się, odmawiając przeprowadzenia aborcji, eutanazji, zapłodnienia pozaustrojowego czy też wypisania recepty na środki wczesnoporonne.
"Uznając prawo jednostki do odmowy wykonania niektórych procedur medycznych ze względów sumienia, Zgromadzenie Parlamentarne jest głęboko zaniepokojone narastającą i w niewystarczającym stopniu uregulowaną kwestią mnożenia się tych praktyk, w szczególności w dziedzinie zdrowia reprodukcyjnego" - czytamy w projekcie dokumentu cytowanym przez portal LifeSiteNews.com.
Rada Europy postuluje wprowadzenie nadzoru i monitoringu tzw. odmów sumienia i podjęcie "zdecydowanych działań" mających na celu umożliwienie kobiecie m.in. zabicie swojego dziecka. Członkowie wspomnianej instytucji z socjalistką Hägg na czele domagają się także, by znieść prawo odmowy aborcji ze strony placówek medycznych. "Państwa członkowskie muszą wykluczyć prawo instytucjonalnego sprzeciwu sumienia, zapobiegając temu, aby szpitale i kliniki publiczne jako całość nie mogły powoływać się na sprzeciw sumienia" - napisano w dokumencie.
Przeciwko tym zapisom wystąpiło już Europejskie Centrum Prawa i Sprawiedliwości (ECLJ) - międzynarodowa organizacja non-profit zajmującą się ochroną praw człowieka i wolności religijnej w Europie i na świecie. Członkowie organizacji zapowiedzieli, że zamierzają interweniować w tej sprawie i rozpocząć walkę z zakazem tzw. klauzuli sumienia. Dlatego też na wniosek posłów Parlamentu Europejskiego ECLJ rozpoczęło przygotowanie memorandum w obronie sprzeciwu sumienia - informuje portal LifeSiteNews.com. W najbliższym czasie ma ono zostać przedłożone w Parlamencie.
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.