Już po raz drugi w tym tygodniu palił się dach budowanej w Białymstoku szkoły koranicznej. Prawdopodobnie było to podpalenie - powiedział w piątek PAP Paweł Ostrowski, rzecznik prasowy komendy miejskiej Straży Pożarnej w Białymstoku.
Dach palił się w czwartek wieczorem. Szybko zawiadomieni przez sąsiadów strażacy ugasili ogień, zanim się rozprzestrzenił, dzięki czemu straty materialne nie są znaczne.
Przedstawiciele białostockiej gminy muzułmańskiej poinformowali PAP, że to już kolejny pożar na tej budowie. W połowie października w budynku gospodarczym na terenie tej posesji również wybuchł pożar. Spłonął wtedy m.in. zbiór książek do nauki religii islamskiej i inne wydawnictwa wyznaniowe. Straty gmina szacuje na 5 tys. zł.
Sprawą tego pożaru zajęła się policja. Gmina muzułmańska chce złożyć zawiadomienie także w związku z pożarami dachu z tego tygodnia.
Teren budowy jest ogrodzony, ale nie jest na stałe dozorowany. W ostatnich tygodniach przedstawiciele gminy muzułmańskiej porządkowali teren, na którym niedługo ma ruszyć znowu budowa (została przerwana kilka lat temu - PAP), ale w związku ze zbliżającym się islamskim Świętem Ofiarowania (rozpoczęło się w piątek - PAP), prace przerwano.
Białystok jest jednym z ważniejszych ośrodków życia religijnego społeczności muzułmańskiej w Polsce. Tu jest siedziba jednej z dziewięciu w kraju gmin muzułmańskich i dwa domy modlitw, bo w mieście nie ma meczetu. Tutaj także są organizowane lekcje religii islamskiej.
Plany budowy w Białymstoku Centrum Kultury Islamu zrodziły się na początku lat 90. Budowę rozpoczęto, ale z powodu trudności finansowych, przez wiele lat była wstrzymana. Obiekt jest w stanie surowym. Według informacji PAP ze źródeł w białostockiej gminie muzułmańskiej, niedługo budowa ma ruszyć, ma jej patronować ambasada Arabii Saudyjskiej w Polsce.
Dokończenie budowy jest jednym z priorytetowych zadań władz Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP, najstarszej i najważniejszej organizacji polskich wyznawców islamu. Gminy wyznaniowe, w tym białostocka, są częścią struktury organizacyjnej związku.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.