Abp Zimoń o małżeństwie i kapłaństwie

O atrakcyjności chrześcijańskiej wizji małżeństwa jako fundamentu rodziny oraz współczesnej roli kapłaństwa pisze w swoim liście pasterskim na pierwszą niedzielę Adwentu metropolita katowicki abp Damian Zimoń.

List zatytułowany hasłem rozpoczynającego się tego dnia nowego roku duszpasterskiego "Bądźmy świadkami miłości" odczytywany jest w niedzielę we wszystkich kościołach archidiecezji katowickiej.

"Na kryzys instytucji małżeństwa odpowiadamy pokazując, jak atrakcyjna jest chrześcijańska wizja małżeństwa. W niej, przez spotkanie i zjednoczenie kobiety i mężczyzny, realizuje się pełne człowieczeństwo. Wyłączne i nierozerwalne małżeństwo to pomysł na to, jak być człowiekiem w trwałej wspólnocie kobiety i mężczyzny" - podkreślił w liście abp Zimoń.

Metropolita wyjaśnił m.in., że małżeństwo to sakrament społeczny, w którym Bóg najczęściej realizuje swoją miłość do człowieka. Przypomniał, że od małżonków, męża i żony, mężczyzny i kobiety wywodzi się rodzina - o czym stanowią tak kościelne dokumenty, jak i "wspaniałe przykłady małżonków, którzy tworzą kościół domowy".

"Jak Chrystus umiłował swój Kościół, tak ma wyglądać relacja męża do żony i żony do męża" - wskazał abp Zimoń dodając, że w duchowości małżeństwa kluczową rolę odgrywają dialog i przebaczenie; fundamentami małżeństwa są natomiast modlitwa i pełny udział małżonków, a za nimi całej rodziny, we mszy świętej.

Metropolita zachęca w liście do "ożywienia atmosfery wiary w rodzinie" przez udział w roratach, które - jak przypomina - sprawiają radość zwłaszcza dzieciom. Zaapelował też o adwentowe czuwanie i modlitwę w oczekiwaniu na przyjście Jezusa. "W tym szczególnym czasie powinniśmy może bardziej niż zwykle starać się o to, aby nasze serca nie były ociężałe" - wskazał.

Nawiązując do trwającego w Kościele katolickim od czerwca Roku Kapłańskiego, arcybiskup podkreślił m.in., że to "Bóg miłości w Chrystusowym kapłaństwie chce realizować swój plan zbawienia". Podziękował też za dotychczasową modlitwę w intencji kapłanów "aby wierni swoim zobowiązaniom, mogli być nadzieją dla świata".

Samym duszpasterzom, katechetom, profesorom, kapelanom abp Zimoń podziękował za "ofiarną posługę miłości" przypominając, że ich posługa w wielu miejscach świata nierzadko wiąże się z męczeństwem. Szczególne podziękowania skierował natomiast do tych, "którzy w strukturach Caritas archidiecezji pomagają potrzebującym, chorym i zagubionym".

Adwent to w Kościele katolickim czas radosnego oczekiwania na przyjście Chrystusa. Zaczyna się w niedzielę po uroczystości Chrystusa Króla. Trwa od 23 do 28 dni, z których cztery zawsze są niedzielami. Kończy się wigilią Bożego Narodzenia. Pierwsza niedziela Adwentu rozpoczyna nowy rok liturgiczny w Kościele.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
13°C Poniedziałek
noc
10°C Poniedziałek
rano
11°C Poniedziałek
dzień
9°C Poniedziałek
wieczór
wiecej »