Szwajcarski rząd oświadczył w niedzielę, że uszanuje decyzję obywateli, którzy w referendum opowiedzieli się za zakazem budowy minaretów w kraju.
Zapewnił jednocześnie, że "muzułmanie w Szwajcarii mogą praktykować swoją wiarę sami lub wspólnie z innymi zgodnie ze swoimi przekonaniami, jak to było do tej pory".
Minister sprawiedliwości Eveline Widmer-Schlumpf oceniła, że wynik referendum odzwierciedla strach przed islamskim fundamentalizmem, ale sam zakaz nie jest sposobem "przeciwdziałania tendencjom ekstremistycznym".
Wcześniej rząd argumentował, że ewentualny zakaz służyłby "interesom kręgów ekstremistycznych" i naruszałby konstytucję, wolność religijną i godził w tradycję tolerancji obecną w Szwajcarii.
Szwajcarscy Zieloni już zapowiedzieli, że rozważają skierowanie sprawy do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.
Z zadowoleniem decyzję o zakazie wznoszenia minaretów przyjęła natomiast wiceprzewodnicząca francuskiego Frontu Narodowego Marine Le Pen. W wydanym oświadczeniu napisała, że Szwajcarzy "zadali kłam sondażom", które wskazywały na wygraną przeciwników zakazu.
W oświadczeniu przesłanym PAP Amnesty International ocenia, że rezultat referendum jest "wielkim zaskoczeniem i wielkim rozczarowaniem". "To, że Szwajcaria, kraj o długiej tradycji tolerancji religijnej i udzielania schronienia prześladowanym, przyjęła tak groteskowo dyskryminacyjną propozycję, jest dla nas szokujące" - oświadczył David Diaz-Jogeix, wicedyrektor programu ds. Europy i Azji Centralnej w AI.
Według organizacji "całkowity zakaz budowy minaretów łamie prawa muzułmanów w Szwajcarii do uzewnętrzniania swojej religii". "Może to być trwałą przeszkodą w ich integracji" - ostrzegła AI.
Referendum, w którym 57,5 proc. głosujących poparło zakaz budowy minaretów, zorganizowano z inicjatywy prawicowej Szwajcarskiej Partii Ludowej (SVP).
Przewodniczący komitetu organizacyjnego referendum Walter Wobmann powiedział, że wynik głosowania jest "zwycięstwem (...) dla wszystkich, którzy chcą demokratycznego społeczeństwa". Jeden z parlamentarzystów SVP zaznaczył z kolei, że "minaret stanowi symbol politycznego islamu i prawa szarijatu".
Według oficjalnych danych w liczącej ponad 7 milionów mieszkańców Szwajcarii mieszka ok. 400 tys. muzułmanów. Do tej pory obok 130-160 meczetów w tym kraju powstały zaledwie cztery minarety.
Unijni przywódcy planują w lipcu szczyt z przywódcą Chin Xi Jinpingiem w Pekinie
Białoruski funkcjonariusz w mundurze uczestniczył w probie forsowania polskiej granicy.
Zdaniem lidera Konfederacji sprawą powinna zająć się też Państwowa Komisja Wyborcza.
Pomijając polityczny wymiar tego wydarzenia, który Polacy różnie mogą oceniać... To trzeba zobaczyć.
Zaatakowali samo centrum miasta, zabijając 34 i raniąc 117 osób
Rozpoczął się kolejny etap renowacji jednej z najbardziej znanych budowli Stambułu.