Szwajcaria przeciw minaretom

Szwajcarski rząd oświadczył w niedzielę, że uszanuje decyzję obywateli, którzy w referendum opowiedzieli się za zakazem budowy minaretów w kraju.

Zapewnił jednocześnie, że "muzułmanie w Szwajcarii mogą praktykować swoją wiarę sami lub wspólnie z innymi zgodnie ze swoimi przekonaniami, jak to było do tej pory".

Minister sprawiedliwości Eveline Widmer-Schlumpf oceniła, że wynik referendum odzwierciedla strach przed islamskim fundamentalizmem, ale sam zakaz nie jest sposobem "przeciwdziałania tendencjom ekstremistycznym".

Wcześniej rząd argumentował, że ewentualny zakaz służyłby "interesom kręgów ekstremistycznych" i naruszałby konstytucję, wolność religijną i godził w tradycję tolerancji obecną w Szwajcarii.

Szwajcarscy Zieloni już zapowiedzieli, że rozważają skierowanie sprawy do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

Z zadowoleniem decyzję o zakazie wznoszenia minaretów przyjęła natomiast wiceprzewodnicząca francuskiego Frontu Narodowego Marine Le Pen. W wydanym oświadczeniu napisała, że Szwajcarzy "zadali kłam sondażom", które wskazywały na wygraną przeciwników zakazu.

W oświadczeniu przesłanym PAP Amnesty International ocenia, że rezultat referendum jest "wielkim zaskoczeniem i wielkim rozczarowaniem". "To, że Szwajcaria, kraj o długiej tradycji tolerancji religijnej i udzielania schronienia prześladowanym, przyjęła tak groteskowo dyskryminacyjną propozycję, jest dla nas szokujące" - oświadczył David Diaz-Jogeix, wicedyrektor programu ds. Europy i Azji Centralnej w AI.

Według organizacji "całkowity zakaz budowy minaretów łamie prawa muzułmanów w Szwajcarii do uzewnętrzniania swojej religii". "Może to być trwałą przeszkodą w ich integracji" - ostrzegła AI.

Referendum, w którym 57,5 proc. głosujących poparło zakaz budowy minaretów, zorganizowano z inicjatywy prawicowej Szwajcarskiej Partii Ludowej (SVP).

Przewodniczący komitetu organizacyjnego referendum Walter Wobmann powiedział, że wynik głosowania jest "zwycięstwem (...) dla wszystkich, którzy chcą demokratycznego społeczeństwa". Jeden z parlamentarzystów SVP zaznaczył z kolei, że "minaret stanowi symbol politycznego islamu i prawa szarijatu".

Według oficjalnych danych w liczącej ponad 7 milionów mieszkańców Szwajcarii mieszka ok. 400 tys. muzułmanów. Do tej pory obok 130-160 meczetów w tym kraju powstały zaledwie cztery minarety.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
18°C Poniedziałek
noc
15°C Poniedziałek
rano
24°C Poniedziałek
dzień
25°C Poniedziałek
wieczór
wiecej »