W pierwszy dzień Adwentu zainaugurowano w Betlejem wyremontowany kościół św. Katarzyny. Po wielu miesiącach przygotowań i po trzech tygodniach intensywnej pracy parafialna świątynia powitała wiernych blaskiem nowego oświetlenia i świeżością odmalowanego wnętrza.
Zakończenie remontu zbiegło się z uroczystym ingresem Kustosza Ziemi Świętej z okazji święta patronalnego franciszkańskiego kościoła św. Katarzyny Aleksandryjskiej przy bazylice Narodzenia Pańskiego. Odpustową uroczystością w Betlejem Kustodia Ziemi Świętej oficjalnie zakończyła jubileusz 800-lecia zakonu Braci Mniejszych. W historię ośmiu wieków obecności zakonu w świecie wpisuje się siedmiowiekowa służba franciszkanów w betlejemskim sanktuarium.
W czasie uroczystych nieszporów od lampki oliwnej płonącej w Grocie Narodzenia została zapalona pierwsza świeca adwentowej korony inaugurująca czas przygotowania do świąt Bożego Narodzenia. Ma ona symbolizować – podkreślił o. Pierbattista Pizzaballa – Boże światło wskazujące drogę osobistego uświęcenia i odważnego niesienia każdemu człowiekowi daru pokoju.
Remont franciszkańskiego kościoła w Betlejem został wykonany przez polskich fachowców i był możliwy dzięki pomocy materialnej Polaków. Gra świateł z odmalowaną świątynią daje bardzo piękny efekt. Biały sufit z żebrowaniami w złotym kolorze oraz ściany w odcieniu jasnego beżu nadają betlejemskiej świątyni radosny, świąteczny wygląd. Zakończony dzięki Bożej pomocy i ofiarności wielu dobrych ludzi remont betlejemskiej świątyni upamiętnia kamienna tablica umieszczona na ścianie kościoła św. Katarzyny.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...