W maju kapliczki to naturalne miejsce modlitwy w plenerze. Jak się okazuje także w Warszawie.
W stolicy jest kilkanaście miejsc, gdzie Litania Loretańska rozbrzmiewa w majowe wieczory spod krzyży przydrożnych i kapliczek podwórkowych. Jednym z nich jest teren nieopodal ogródków działkowych na Żeraniu u zbiegu ul. Delfina i Zabłockiej. Na chwilę przed zachodem słońca przy kapliczce z 1938r. gromadzą się mieszkańcy. Czekają na nich rozstawione ławki i stół ze słodkościami. Młoda dziewczyna gra na gitarze, a na słupie wisi ogłoszenie informujące o wydarzeniu. Po odśpiewaniu litanii, modlitwach i błogosławieństwie księdza, zaczyna się ... spontaniczny taniec. Przy kończącej nabożeństwo „Panience na dobranoc” stojący w kole ludzie trzymając się za ręce, kołyszą się i z sentymentem uśmiechają. - Nasza parafia jest bardzo młoda. Chcemy się poznać i zintegrować. Po nabożeństwie zapraszamy na ciasto i gorącą herbatę – mówi ks. Roman Kot z parafii MB Pompejańskiej. I zaraz ogłasza, że 2 maja majówka odbędzie się przy krzyżu przy ul. Modlińskiej.
Agnieszka Kurek-Zająćzkowska /Foto Gość Na Służewcu majowe odbywa się codziennie W wielu miejscach w Warszawie majowe przy kapliczce odbywa się tylko w wybrane dni, czasami przy kolejnych kapliczkach na terenie parafii. Jedynym wyjątkiem jest osiedle pracownicze Toru Wyścigów Konnych Służewiec. Przy kapliczce przy stawie codziennie o godz. 19 gromadzą się emerytowani i obecni trenerzy, stajenni i dżokeje. Nad całością czuwa Pelagia Gawron. - Śpiewamy Litanię Loretańska i tradycyjne pieśni maryjne. Czasami odmawiamy Różaniec. Modlimy się ok. godziny. Jak jest ulewa, to trochę krócej – uśmiecha się. I zaraz dodaje. - Jak by to było, żeby w maju tu nie przychodzić? To takie szacowne miejsce i jeszcze przedwojenną kapliczkę zawiera.
W Warszawie nabożeństwa majowe przy kapliczkach odprawiane są:
1. w ogrodzie przy sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży na Siekierkach. Modlitwa odbywa się w dni robocze o godz. 16.
2. w parafii Św. Trójcy na Solcu. Modlitwa odbywa się co czwartek o godz. 19 za każdym razem w innym miejscu. 4 maja będzie to kapliczka przy al. 3 maja 14, 11 maja przy ul. Solec 30, 18 maja przy ul. Ludnej 11, a 25 maja przy murze straceń przy ul. Solec 61.
3. na Torze Wyścigów Konnych Służewiec. Modlitwa odbywa się codziennie o godz. 19 na osiedlu pracowniczym przy stawie, nieopodal al. Wyścigowej.
4. przy grocie Maryi przy kościele św. Maksymiliana M. Kolbego (ul. Rzymowskiego 35) w dni robocze modlitwy prowadzi kapłan po Mszy św. o godz. 10. W parku przed Szkołą Podstawową nr 191 przy ul. Bokserskiej 30 modlitwy odbywają się w niedziele i środy o godz. 20.
5. na terenie całej Warszawy środowisko związane z magazynem „Dywiz” organizuje majówkę raz w tygodniu za każdym razem winnym miejscu. Żeby wiedzieć gdzie i kiedy, trzeba śledzić stronę internetową www.magazyndywiz.pl.
6. na terenie parafii św. Jadwigi przy przystanku autobusowym przy ul. Kowalczyka. Modlitwa odbywa się co środę o godz. 19.
7. w parafii MB Pompejańskiej przy ogródkach działkowych u zbiegu ul. Delfina z Zabłocką. Modlitwa odbywa się w poniedziałki o godz. 19.30.
8. na Pradze na terenie parafii MB z Lourdes we wtorki i piątki o 19.15. Miejsca są podawane na bieżąco w ogłoszeniach parafialnych.
9. na terenie parafii NMP w Międzylesiu. Modlitwy odbywają się 2-3 razy w tyg. o 20.30 za każdym razem w innym miejscu. Plan spotkań jest podawany na bieżąco w ogłoszeniach.
10. w parafii Zwiastowania Pańskiego na Rakowcu na rogu ul. Żwirki i Wigury i Racławickiej 13 maj o 17.45.
11. w parafii Opatrzności Bożej na Rakowcu w niedzielę o godz. 19. Miejsce podawane jest na bieżąco w ogłoszeniach parafialnych.
12. w sanktuarium MB Różańcowej na Bródnie o godz. 20. Miejsce są podane na stronie rozancowa.waw.pl
13. w parafii bł. Edmunda Bojanowskiego o godz. 19. W poniedziałek modlitwa odbywa się przy ul. Nugat, we wtorek przy ul. Kokosowej, w środy przy Nowoursynowskiej obok. os. Pawlaczyka i w piątek przy ul. Orszady.
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.