W maju kapliczki to naturalne miejsce modlitwy w plenerze. Jak się okazuje także w Warszawie.
W stolicy jest kilkanaście miejsc, gdzie Litania Loretańska rozbrzmiewa w majowe wieczory spod krzyży przydrożnych i kapliczek podwórkowych. Jednym z nich jest teren nieopodal ogródków działkowych na Żeraniu u zbiegu ul. Delfina i Zabłockiej. Na chwilę przed zachodem słońca przy kapliczce z 1938r. gromadzą się mieszkańcy. Czekają na nich rozstawione ławki i stół ze słodkościami. Młoda dziewczyna gra na gitarze, a na słupie wisi ogłoszenie informujące o wydarzeniu. Po odśpiewaniu litanii, modlitwach i błogosławieństwie księdza, zaczyna się ... spontaniczny taniec. Przy kończącej nabożeństwo „Panience na dobranoc” stojący w kole ludzie trzymając się za ręce, kołyszą się i z sentymentem uśmiechają. - Nasza parafia jest bardzo młoda. Chcemy się poznać i zintegrować. Po nabożeństwie zapraszamy na ciasto i gorącą herbatę – mówi ks. Roman Kot z parafii MB Pompejańskiej. I zaraz ogłasza, że 2 maja majówka odbędzie się przy krzyżu przy ul. Modlińskiej.
Agnieszka Kurek-Zająćzkowska /Foto Gość
Na Służewcu majowe odbywa się codziennie
W wielu miejscach w Warszawie majowe przy kapliczce odbywa się tylko w wybrane dni, czasami przy kolejnych kapliczkach na terenie parafii. Jedynym wyjątkiem jest osiedle pracownicze Toru Wyścigów Konnych Służewiec. Przy kapliczce przy stawie codziennie o godz. 19 gromadzą się emerytowani i obecni trenerzy, stajenni i dżokeje. Nad całością czuwa Pelagia Gawron. - Śpiewamy Litanię Loretańska i tradycyjne pieśni maryjne. Czasami odmawiamy Różaniec. Modlimy się ok. godziny. Jak jest ulewa, to trochę krócej – uśmiecha się. I zaraz dodaje. - Jak by to było, żeby w maju tu nie przychodzić? To takie szacowne miejsce i jeszcze przedwojenną kapliczkę zawiera.
W Warszawie nabożeństwa majowe przy kapliczkach odprawiane są:
1. w ogrodzie przy sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży na Siekierkach. Modlitwa odbywa się w dni robocze o godz. 16.
2. w parafii Św. Trójcy na Solcu. Modlitwa odbywa się co czwartek o godz. 19 za każdym razem w innym miejscu. 4 maja będzie to kapliczka przy al. 3 maja 14, 11 maja przy ul. Solec 30, 18 maja przy ul. Ludnej 11, a 25 maja przy murze straceń przy ul. Solec 61.
3. na Torze Wyścigów Konnych Służewiec. Modlitwa odbywa się codziennie o godz. 19 na osiedlu pracowniczym przy stawie, nieopodal al. Wyścigowej.
4. przy grocie Maryi przy kościele św. Maksymiliana M. Kolbego (ul. Rzymowskiego 35) w dni robocze modlitwy prowadzi kapłan po Mszy św. o godz. 10. W parku przed Szkołą Podstawową nr 191 przy ul. Bokserskiej 30 modlitwy odbywają się w niedziele i środy o godz. 20.
5. na terenie całej Warszawy środowisko związane z magazynem „Dywiz” organizuje majówkę raz w tygodniu za każdym razem winnym miejscu. Żeby wiedzieć gdzie i kiedy, trzeba śledzić stronę internetową www.magazyndywiz.pl.
6. na terenie parafii św. Jadwigi przy przystanku autobusowym przy ul. Kowalczyka. Modlitwa odbywa się co środę o godz. 19.
7. w parafii MB Pompejańskiej przy ogródkach działkowych u zbiegu ul. Delfina z Zabłocką. Modlitwa odbywa się w poniedziałki o godz. 19.30.
8. na Pradze na terenie parafii MB z Lourdes we wtorki i piątki o 19.15. Miejsca są podawane na bieżąco w ogłoszeniach parafialnych.
9. na terenie parafii NMP w Międzylesiu. Modlitwy odbywają się 2-3 razy w tyg. o 20.30 za każdym razem w innym miejscu. Plan spotkań jest podawany na bieżąco w ogłoszeniach.
10. w parafii Zwiastowania Pańskiego na Rakowcu na rogu ul. Żwirki i Wigury i Racławickiej 13 maj o 17.45.
11. w parafii Opatrzności Bożej na Rakowcu w niedzielę o godz. 19. Miejsce podawane jest na bieżąco w ogłoszeniach parafialnych.
12. w sanktuarium MB Różańcowej na Bródnie o godz. 20. Miejsce są podane na stronie rozancowa.waw.pl
13. w parafii bł. Edmunda Bojanowskiego o godz. 19. W poniedziałek modlitwa odbywa się przy ul. Nugat, we wtorek przy ul. Kokosowej, w środy przy Nowoursynowskiej obok. os. Pawlaczyka i w piątek przy ul. Orszady.
Unijni przywódcy planują w lipcu szczyt z przywódcą Chin Xi Jinpingiem w Pekinie
Białoruski funkcjonariusz w mundurze uczestniczył w probie forsowania polskiej granicy.
Zdaniem lidera Konfederacji sprawą powinna zająć się też Państwowa Komisja Wyborcza.
Pomijając polityczny wymiar tego wydarzenia, który Polacy różnie mogą oceniać... To trzeba zobaczyć.
Zaatakowali samo centrum miasta, zabijając 34 i raniąc 117 osób
Rozpoczął się kolejny etap renowacji jednej z najbardziej znanych budowli Stambułu.