Rzecznik KEP: Kościół nie milczy ws. pedofilii

Kościół katolicki jest jedynym środowiskiem ogólnopolskim, które nie tylko zabiera głos w kwestii pedofilii, ale w sposób systemowy odpowiada na poważny problem społeczny, jakim jest wykorzystywanie seksualne małoletnich – napisał rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik w przekazanym KAI oświadczeniu.

"Artykuł pt. 'O pedofilii już nie można milczeć' pana Michała Wilgockiego (Gazeta Wyborcza, 8.05.2017, s. 6) zawęża problem pedofilii do środowiska kościelnego przez co może być szkodliwy dla ochrony nieletnich.

1. Nowelizacja art. 240 Kodeksu Karnego, która wejdzie w życie 13 lipca br., wprowadza obowiązek zawiadomienia organów ścigania przez każdego kto uzyskał wiarygodną wiadomość o przestępstwie spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu oraz o niektórych przestępstwach natury seksualnej. Tymczasem wspomniany artykuł ogranicza tę kwestię do przestępstw pedofilii, którego dopuścili się niektórzy duchowni. Z punktu widzenia ochrony dzieci jest to niebezpieczny zabieg dziennikarski, ponieważ odwraca uwagę od kwestii zagrożenia pedofilią we wszystkich środowiskach.

2. Tytuł artykułu 'O pedofilii już nie można milczeć' w kontekście Kościoła katolickiego można odczytać jako manipulację, ponieważ sugeruje się w ten sposób jakoby do tej pory Kościół milczał w tej sprawie. Tymczasem Kościół katolicki jest jedynym środowiskiem ogólnopolskim, które nie tylko zabiera głos w kwestii pedofilii, ale w sposób systemowy odpowiada na poważny problem społeczny, jakim jest wykorzystywanie seksualne małoletnich.

W czerwcu 2009 r. (jeszcze przed okólnikiem z Kongregacji Nauki Wiary) Konferencja Episkopatu Polski przyjęła szczegółowe wytyczne dotyczące postępowania kościelnego w przypadku oskarżeń duchownych o molestowanie osób poniżej 18. roku życia. Natomiast w dokumencie z 9 października 2013 r. biskupi polscy oświadczyli: 'Z całą mocą podkreślamy – nie ma żadnej tolerancji dla pedofilii. Takie stanowisko zajmuje cały Kościół w Polsce – tak duchowni, jak i świeccy katolicy'. W 2014 r. Konferencja Episkopatu Polski przyjęła 'Wytyczne dotyczące wstępnego dochodzenia kanonicznego w przypadku oskarżeń duchownych o czyny przeciwko szóstemu przykazaniu Dekalogu z osobą niepełnoletnią poniżej osiemnastego roku życia'. Zostały one zatwierdzone przez Stolicę Apostolską w 2015 r. Wytyczne Episkopatu Polski są bardziej restrykcyjne niż obowiązujące prawo polskie.

O tym, że Kościół nie milczy w kwestii wykorzystywania nieletnich świadczy też fakt, iż 3 marca br. w polskich diecezjach był dzień modlitwy i pokuty w intencji ofiar pedofilii. Ponadto w 2014 r. w Krakowie miała miejsce liturgia pokutna za grzech pedofilii. 

W 2013 r. Konferencji Episkopatu Polski powołała koordynatora ds. ochrony dzieci i młodzieży. Został nim o. Adam Żak, jezuita, który jednocześnie kieruje Centrum Ochrony Dziecka. To Centrum, będąc instytucją kościelną, szkoli wielu duchownych odpowiedzialnych w diecezjach i wspólnotach zakonnych za kwestię zapobiegania przestępstwom seksualnym z nieletnimi.

3. Kościół katolicki zaprasza wszystkie środowiska w Polsce do włączenia się w działania mające na celu większą ochronę osób małoletnich przed wykorzystywaniem seksualnym, które są ciężkim grzechem i przestępstwem.

Ks. dr Paweł Rytel-Andrianik
Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski

«« | « | 1 | » | »»
 • Eugeniusz_Pomorze_
  08.05.2017 20:41
  Dla ludzi uczciwych i rozsądnych oczywistym jest, że ten, kto namawia do odrzucenia Dekalogu, jest odpowiedzialnym za narastanie spirali zła w świecie. - PROSTE I JASNE.
 • Eugeniusz_Pomorze_
  08.05.2017 20:52
  Na Golgocie ukrzyżowano głoszącego... NAWRÓCENIE Pana. Nazwano Go za to przestępcą. Do chóru prześladowców dołączył nawet jeden ze sprawiedliwie skazanych dwóch łotrów, i tylko jeden wziął w obronę Pana Jezusa. DZISIAJ KRZYŻUJE SIĘ ZAŁOŻONY PRZEZ JEZUSA CHRYSTUSA KOŚCIÓŁ, BO TEN OŚMIELA SIĘ GŁOSIĆ... NAWRÓCENIE! Historia cały czas się powtarza...
 • gut
  08.05.2017 21:12
  Ostatnio na kanale Republika u Pana Tomasza Terlikowskiego był Program na ten temat. Gośćmi byli - przedstawiciel KAI, ksiądz, i autor pewnej książki. Trudno odmówić rzetelności i uczciwości w podejściu do tego tematu a zwłaszcza, że Gospodarzem Programy był Pan Tomasz.
 • Gość
  08.05.2017 21:47
  Kościół( Hierarchia ) nie milczy, wydaje zawsze oświadczenia i wypowiada się, jak media napiszą o jakiejś sprawie, wtedy zabiera głos, że nikt nic nie wiedział z duchowieństwa. Jako "alibi" na to,że nie milczy ma opracowany "program systemowy" i uśmiechniętą twarz Rzecznika KEP(na marginesie, moglibyście dać inne zdjęcie Rzecznika do tego tematu).
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  24 25 26 27 28 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6
  15°C Sobota
  dzień
  17°C Sobota
  wieczór
  15°C Niedziela
  noc
  12°C Niedziela
  rano
  wiecej »