W Raciborzu tworzą pismo przekraczające podziały polityczne i granice państwowe.
W pierwszy ciepły tej wiosny sobotni wieczór (13 maja) w Raciborskim Centrum Kultury odbył się jubileusz „Almanachu Prowincjonalnego”.
Półrocznik literacko-kulturalny wydawany przez RCK ukazał się po raz 25. Pierwszy numer wyszedł wiosną roku 2005. Raciborski „Almanach” jest pismem nie tylko pięknie wydawanym - z dbałością o szatę graficzną i fotografie, na które nie żałuje się tu miejsca - ale wyróżnia się wśród polskich pism tego typu, co najmniej dwoma cechami.
Na jego łamach prezentowane są teksty (poezja, eseje, reportaże literackie) twórców z obydwu stron sporu politycznego. Pojawiają się na łamach AP z jednej strony - np. Wojciech Wencel, z drugiej - Ewa Lipska czy Jarosław Mikołajewski
Po drugie: w Almanachu Prowincjonalnym wiele miejsca znajdują twórcy z Czech. Co ze względu na pograniczne usytuowanie Raciborza może nie dziwi, ale na pewno cieszy. Gośćmi wieczoru jubileuszowego byli wybitny czeski pisarz i poeta Miloš Doležal z Pragi oraz Andrzej Babuchowski, znakomity tłumacz czeskiej literatury, eseistyki (np. autor większości tłumaczeń na język polski książek ks. T. Halika) i poezji, były redaktor i kierownik działu kultury „Gościa Niedzielnego”.
I to jest, poniekąd, wyróżnik trzeci. Na łamach „Almanachu Prowincjonalnego” mocno doceniani i szeroko obecni są twórcy związani z naszym tygodnikiem – od wspomnianego A. Babuchowskiego przez Barbarę Gruszkę-Zych, Szymona Babuchowskiego (syna Andrzeja) – etatowych dziennikarzy „Gościa”, po W. Wencla czy ks. Jerzego Szymika – sztandarowych, jeśli tak wolno powiedzieć, publicystów GN.
Marek Rapnicki, redaktor naczelny „Almanachu”, dziękując wszystkim zaangażowanym w tworzenie pisma na przestrzeni lat i obecnym na jego łamach oraz w czasie wieczorów promocyjnych – a pojawiali się tu obok już wyżej wymienionych m.in. J. Kornhauser, A. Zagajewski, E. Bryll – podkreślał, że rozmowa w oparciu o prezentowaną twórczość i poznawanie siebie jest obowiązkiem ludzi pióra. Taka więc „rozmowa” ludzi stojących po dwóch stronach polskiej barykady toczy się na łamach raciborskiego „Almanachu” od 12 lat.
W sobotę 13 maja 2017 gratulacje od dyrektor RCK Joanny Maksym-Benczew przyjmował, co naturalne, Marek Rapnicki, ale lampkę czerwonego wina z poczuciem satysfakcji wzniosło wielu obecnych tam współtwórców i sympatyków „Almanachu”.
Wieczór umilił muzyką jazz-folk-rockową zespół Harmony Trejo.
Więcej o numerze 25. "Almanachu Prowincjonalnego" i jego jubileuszu w jednym z najbliższych wydań "Gościa Opolskiego".
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.