Czuwanie z Maryją na roratach, duchowa adopcja i decyzja o przyjęciu samotnego do wigilijnego stołu - to tylko niektóre z wyzwań Adwentu. Ile naszej miłości ofiarujemy, oczekując na spotkanie z Miłością - Dzieciątkiem Jezus? - to pytanie zadaje w rozesłanym do redakcji liście Biuro Prasowe KEP.
W liście przypomniano sprawy, którymi Kościół żyje i będzie żył w najbliższym czasie. Czytamy w nim: "Msze św. roratnie są szczególnym sposobem przeżywania wraz z Maryją jej oczekiwania na narodzenie Bożego Syna. Powtarzania: Święta Maryjo, Matko Boża, (...) Pokaż nam Jezusa. Prowadź nas ku Niemu. Naucz nas, jak Go poznawać i kochać, abyśmy my również mogli stać się zdolni do prawdziwej miłości i być źródłami wody żywej w spragnionym świecie. (Benedykt XVI, Deus Caritas est)
Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, 8 grudnia, to dzień składania uroczystych przyrzeczeń Duchowej Adopcji. Jest to modlitwa w intencji dziecka zagrożonego zabiciem w łonie matki. Trwa dziewięć miesięcy i polega na codziennym odmawianiu jednej tajemnicy różańcowej (Ojcze nasz i 10 Zdrowaś Maryjo) oraz specjalnej modlitwy w intencji dziecka i jego rodziców. W Polsce inicjatywa rozwinęła się w 1987 r. w kościele pw. Ducha Świętego w Warszawie przy ul. Długiej. Ojcowie Paulini i Straż Pokoleń zapraszają na złożenie przyrzeczenia Duchowej Adopcji we wtorek, 8 grudnia, podczas Mszy św. o godz. 17.00.
Od początku Adwentu w parafiach można nabyć świece wigilijne Caritas. Pieniądze zebrane przy tej okazji są przeznaczane na Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Zapalona na wigilijnym stole świeca ma przypominać o dzieciach zaniedbanych, ubogich i głodnych, którym w szczególny czas Wigilii i Świąt Bożego Narodzenia brakuje rodzinnego ciepła.
W tym roku Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom jest po raz dziesiąty wspólnym działaniem trzech organizacji charytatywnych: Caritas Kościoła katolickiego, ELEOS Kościoła prawosławnego i Diakonii Kościoła ewangelicko-augsburskiego. Do akcji po raz pierwszy włączyła się oficjalnie Diakonia Kościoła ewangelicko-reformowanego.
”Bądźmy świadkami Miłości” – to hasło nowego roku duszpasterskiego, który się rozpoczął. Jedną z form jego realizacji może być zaproszenie na wieczerzę wigilijną osób samotnych. Właśnie do takiego gestu zachęcają duszpasterze z parafii pw. Najwyższego Arcykapłana Jezusa Chrystusa w Murowanej Goślinie (arch. gnieźnieńska) i proszą o zgłaszanie się w zakrystii lub biurze parafialnym rodzin, które chcą w ten konkretny sposób włączyć się w dzieło chrześcijańskiego miłosierdzia.
Do przyjęcia pod swój dach młodzieży z całego świata, która przybędzie do Poznania na 32. Europejskie Spotkanie Młodych, zachęca parafian ze 150 kościołów poznańskich i podpoznańskich arcybiskup Stanisław Gądecki. Pielgrzymka Zaufania przez Ziemię organizowana przez wspólnotę z Taizé odbędzie się od 29 grudnia 2009 do 2 stycznia 2010 r. „Jestem pewien, że wszyscy młodzi, którzy zdecydują się przyjechać na Europejskie Spotkanie do Poznania, znajdą zakwaterowanie w Waszych rodzinach. Zachęcam też, aby ten, kto jeszcze nie przekazał do parafii „deklaracji gościnności", uczynił to jak najszybciej. Młodzi nie będą uciążliwi. Każdemu wystarczą 2 metry kwadratowe powierzchni na śpiwór. Poza tym nasi goście będą przebywać w domach stosunkowo krótko, bo tylko od godz. 22 do godz. 8 rano” – pisze metropolita poznański w liście do diecezjan".
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.