Reklama

Dziś Noc Muzeów

Muzeum Historii Polski postawiło specjalny pawilon na Krakowskim Przedmieściu, w którym prezentowane są eksponaty pozyskane podczas prowadzonej akcji "Małe Wielkie Historie" - powiedziała kierownik działu edukacyjnego Muzeum Gabriela Sierocińska-Dec.

Reklama

"Są tu m.in. takie eksponaty, jak: bicykl z XIX w., damski rower z dwudziestolecia międzywojennego, motocykl Sokół 600 z końca lat 30. XX w." - dodała Gabriela Sierocińska-Dec.

"Muzeum Historii Polski w tym roku postawiło specjalny pawilon na Krakowskim Przedmieściu, w którym prezentujemy eksponaty z naszych zbiorów. Są to eksponaty pozyskane podczas prowadzonej przez nas akcji +Małe Wielkie Historie+" - powiedziała kierownik działu edukacyjnego MHP.

Jak wyjaśniła, "w pawilonie na planszach i wielkoformatowych fotografiach prezentujemy inne przedmioty, m.in. dokumenty codziennego użytku podarowane nam przez darczyńców, ale także przedmioty wyłowione z Wisły, dzięki czemu trafiły do nas przedmioty związane z potopem szwedzkim, takie jak: kule armatnie czy fragmenty letniej rezydencji Wazów - Villa Regia".

Przed pawilonem rozstawiono stoliki z grami planszowymi opracowanymi przez MHP dla najmłodszych. Można tu zagrać np. w "Memos" z królami Polski, "Zbuduj miasto" (nawiązująca do średniowiecza), rozwiązać historyczne quizy lub barwić specjalne kolorowanki.

Jak poinformowała Gabriela Sierocińska-Dec, w sobotę "o godz. 16 ruszył z okolic pomnika Bitwy o Monte Casino pierwszy spacer 'Śladami insurekcji kościuszkowskiej w Warszawie'. Są to spacery rodzinne, pełne atrakcji i niespodzianek. Najmłodsi rozwiązują na trasie spaceru zagadki i łamigłówki, ale także spotkają specjalnych gości, czyli osoby, które być może żyły w Warszawie właśnie w 1794 r.". "'Goście z przeszłości' przekazują informacje o tym, jak wyglądały owe burzliwe, kwietniowe dni" - dodała.

Wieczorem zaplanowano spacery "Szlakiem insurekcji kościuszkowskiej" dla dorosłych uczestników.

Od 2006 r. trwa akcja "Małe Wielkie Historie", czyli publiczna zbiórka pamiątek historycznych dla MHP. Podczas tegorocznej Nocy Muzeów pracownicy MHP poinformowali, że do muzealnych zbiorów trafiło już "blisko 4500 obiektów od 160 darczyńców z Polski, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Szwecji".

Muzeum Historii Polski bierze udział w Nocy Muzeów po raz dziesiąty.

MHP, powołane do istnienia 2 maja 2006 r. przez ministra kultury, aktualnie posiada w swoich zbiorach ponad 20 tys. obiektów dotyczących dziejów Polski - od wczesnego średniowiecza do czasów współczesnych. Stała siedziba MHP powstaje na terenie Cytadeli Warszawskiej. Znajdą się w niej: wystawa stała (6500 tys. m kw. powierzchni), centrum edukacyjne, wielofunkcyjne centrum konferencyjne z audytorium i salą kinowo-teatralną.

Noc Muzeów jest cykliczną imprezą, w której biorą udział placówki kulturalne z całej Polski. W poprzednich latach swoje drzwi otwierały dla zwiedzających nie tylko muzea, ale też np. Instytut Pamięci Narodowej.

Czytaj także:

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
1°C Sobota
dzień
2°C Sobota
wieczór
0°C Niedziela
noc
1°C Niedziela
rano
wiecej »

Reklama