Rosja: Już 118 ofiar pożaru w Permie

Do 118 osób wzrosła we wtorek liczba ofiar śmiertelnych pożaru, do którego doszło w piątek wieczorem w klubie nocnym w Permie na Uralu - poinformowało Ministerstwo Zdrowia i Rozwoju Społecznego Rosji. W ciągu minionej doby w szpitalach zmarło pięć osób.

W pożarze obrażeń doznały 134 osoby. 116 rannych wciąż przebywa w szpitalach w Moskwie, Petersburgu, Czelabińsku i Permie. Stan większości z nich określany jest jako ciężki lub skrajnie ciężki. Zdaniem lekarzy, dla niektórych poszkodowanych wtorek może być krytycznym dniem.

Premier Rosji Władimir Putin, który w nocy na wtorek odwiedził Perm, gdzie złożył bukiet czerwonych róż na miejscu tragedii, odpowiedzialnością za pożar i jego skutki obarczył przedstawicieli biznesu i władz, zarówno lokalnych, jak i federalnych.

Putin podkreślił, że zgodę na użytkowanie lokalu, mimo stwierdzonych naruszeń, wydali tak inspektorzy państwowej straży pożarnej, jak i urzędnicy administracji miejskiej. "W ciągu roku nikt z władz nie skontrolował tego obiektu" - zauważył premier.

Według niego, biznesmeni związani z klubem "naruszyli wszystko, co można było naruszyć". Jako przykład wymienił użycie w pomieszczeniu zamkniętym środków pirotechnicznych, "na których po rosyjsku napisano: 'Użycie w pomieszczeniach zabronione!' "

Putin ocenił również, że miejscowe szpitale, do których przewieziono rannych, znajdują się "w opłakanym stanie". "Nie ma w nich nawet niezbędnych środków, które powinny tam być" - powiedział.

Szef rządu zauważył, że "im więcej praw dostają organy kontrolne, tym w szybszym tempie rośnie korupcja". "A przy zmniejszeniu wymagań wobec biznesu natychmiast zaczyna się ślamazarność i bałaganiarstwo" - wskazał.

Putin oświadczył, że działania władz w sferze bezpieczeństwa pożarowego są niedostateczne i nieskuteczne w skali całego kraju. "Tragiczne wydarzenia w Permie pokazały, że stan bezpieczeństwa przeciwpożarowego jest daleki od zadowalającego" - powiedział.

Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych przekazało we wtorek, że jego szef Siergiej Szojgu zdymisjonował całe dowództwo - osiem osób - straży pożarnej w Kraju Permskim.

Pożar wybuchł w sobotę około 1.00 czasu miejscowego (piątek,22.00 czasu polskiego) w położonym w centrum miasta klubie Kulawy Koń. Klub obchodził swój jubileusz i bawiło się w nim ponad 300 osób. Lokal zaczął się palić bezpośrednio po pokazie sztucznych ogni. Błyskawicznemu rozprzestrzenianiu się ognia sprzyjał wystrój ze sztucznych materiałów i drewniane meble.

W związku z pożarem, najtragiczniejszym w skutkach w najnowszej historii Rosji, aresztowano cztery osoby. Prokuratura w poniedziałek postawiła zarzuty: właścicielowi klubu, menadżerowi, dyrektorowi ds. rozrywki oraz szefowi firmy pirotechnicznej, która zorganizowała pokaz sztucznych ogni. Grozi im do siedmiu lat pozbawienia wolności.

Firma-organizator pokazu ma siedzibę w Domu Oficerów, w centrum Permu. Z kolei Kulawy Koń mieści się w budynku należącym do Ministerstwa Obrony Rosji.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
14°C Czwartek
rano
16°C Czwartek
dzień
16°C Czwartek
wieczór
14°C Piątek
noc
wiecej »