W dniu 13.12.2009 r. o godz. 12.00 odbędzie się internetowa premiera filmu "Basia".
Film będzie można obejrzeć za pośrednictwem strony internetowej www.filmobasi.pl.
Film przedstawia historię młodego małżeństwa, Michała i Basi, które nagle znalazło się w dramatycznej sytuacji. Będąc w 4 miesiącu ciąży dowiadują się, że Basia, jest chora na nowotwór - ziarnicę złośliwą. Lekarz proponuje leczenie wyłącznie matki, co dla dziecka oznacza aborcję. Oboje dostają czas do namysłu – nadchodzący weekend.
Co się wydarzyło potem i jak przebiega ta historia, będzie można dowiedzieć się właśnie z tego dokumentu.
Autorami filmu są Maciej Bodasiński i Leszek Dokowicz. Produkcja trwała dwa lata, a zdjęcia nakręcono wiosną i latem 2008 roku. Muzykę do filmu napisał Michał Lorenc. Premiera kinowa filmu odbyła się 18 października 2009 roku w warszawskim kinie Muranów i przyciągnęła tłumy widzów. Film otrzymał już wyróżnienie na Festiwalu Filmów o Rodzinie w Łodzi.
Szczególnie charakterystyczny dla tej produkcji jest fakt, że została ona zorganizowana i przeprowadzona przez grupę wolontariuszy, a całość zostanie sfinansowana przez internautów. Internet odegrał kluczową rolę w produkcji filmu i będzie też stanowił podstawowy kanał dystrybucji filmu.
Premiera internetowa jest pierwszym krokiem do szerokiego udostępnienia filmu w internecie za darmo. Po premierze internetowej film zostanie udostępniony wszystkim internautom za darmo, na licencji Creative Commons, w dostępnych serwisach video, w sieciach P2P i na inne sposoby.
Rozpoczęły się już prace nad tłumaczeniem filmu na języki obce. Jako pierwsza planowana jest wersja anglojęzyczna, a następnie wersje niemiecka, francuska, rosyjska i włoska. Dalsze informacje o projekcie i o premierze znajdują się na stronie internetowej www.filmobasi.pl
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.