Reklama

Maraton Pisania Listów

Eurodeputowani Róża Thun i Bogusław Sonik oraz prof. Karol Tarnowski wzięli udział w sobotę w Krakowie w Międzynarodowym Maratonie Pisania Listów Amnesty International. Wraz z innymi krakowianami pisali listy w obronie więźniów sumienia na całym świecie.

Reklama

Akcja potrwa do niedzieli, polega na pisaniu listów w obronie osób uwięzionych za przekonania. Listy te adresowane są do decydentów w krajach, w których łamane są prawa człowieka, np. do premierów, prezydentów, szefów służby więziennej.

"Gdy młodzi ludzie angażują się, by prawa człowieka były respektowane, to należy się w to włączać. Wiem z własnego doświadczenia, jak byłam w ich wieku i angażowaliśmy się tutaj, w Krakowie, aby wywalczyć sobie jakąś przestrzeń wolności i godności wokół nas i byli tacy młodzi ludzie gdzieindziej, którzy pisali listy w naszej sprawie" - powiedziała Róża Thun, która w sobotę w ramach akcji Amnesty International napisała list w obronie nepalskiej kobiety.

"To szalenie nas wzmacniało, bardzo nam pomagało. To byli tacy przyjaciele, których nie znaliśmy, ale dzięki nim czuliśmy się pewniej. I chyba też traktowano nas z większą ostrożnością, bo wiadomo, że najgorzej, gdy pozostawi się kogoś samemu sobie, a dyktatorskie władze wiedzą, że nikt się za tym człowiekiem nie wstawi" - dodała.

Akcję wsparł również prof. Andrzej Zoll, który nie mogąc uczestniczyć niej osobiście, napisał list poparcia do organizatorów. Przypomniał w nim, że Polacy w czasach komunistycznych także trafiali do więzień z powodu swoich przekonań, podczas gdy w naszym kraju powszechnie łamane były podstawowe prawa człowieka i obywatela.

"Pamiętam też, jak niezwykle ważne było wsparcie dla osób prześladowanych ze strony innych, też często nieznajomych, pochodzących z innych krajów. () Mamy więc do spłacenia dług zaciągnięty wobec ludzi dobrej woli w tamtych złych czasach. Ale nie tylko o dług tu chodzi. Przede wszystkim chodzi o prostą ludzką solidarność, o protest przeciwko czynieniu drugiej osobie krzywdy, o protest przeciwko nadużywaniu władzy" - napisał profesor Zoll.

To już dziesiąta edycja maratonu pisania listów. Akcję wymyślono w Polsce, z czasem przyłączali się do niej obrońcy praw człowieka z innych krajów i dziś ma ona wymiar globalny. W ten weekend maraton pisania listów zorganizowano w 35 krajach, a w Polce - nie tylko w Krakowie.

Krakowianie mogą przychodzić pisać listy do pięciu lokali - wśród nich jest kino i trzy kawiarnie. Krakowska centrala maratonu mieści się w Śródmiejskim Ośrodku Kultury przy Małym Rynku, gdzie w sobotę pisanie listów potrwa do północy, a w niedzielę - od 10 do 17.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
4°C Piątek
dzień
4°C Piątek
wieczór
2°C Sobota
noc
2°C Sobota
rano
wiecej »

Reklama