Księgozbiór Wirtualny FIDES w Europeanie

12 grudnia 2009 r. zbiory cyfrowe umieszczone w Księgozbiorze Wirtualnym Federacji FIDES stały się widoczne w portalu Europeana dzięki uczestnictwu w serwisie Federacji Bibliotek Cyfrowych, wraz z ponad 250 tysiącami obiektów z polskich bibliotek cyfrowych.

Na początek Federacja Bibliotek Kościelnych FIDES dostarczyła 684 publikacje, w tym ok. 600 artykułów z czasopism i całych zeszytów, 60 książek, 13 starych druków i inkunabułów (w tym słynny Atlas Minor Mercatora) oraz 3 rozprawy doktorskie. Obiekty te są dostępne do wyszukiwania dla wszystkich użytkowników Europeany.

Księgozbiór Wirtualny Federacji Bibliotek Kościelnych FIDES - http://digital.fides.org.pl - gromadzi i prezentuje zbiory udostępnione przez różne biblioteki działające w ramach Federacji oraz utwory przekazane do publikacji bezpośrednio przez twórców i wydawców. Taka wirtualna biblioteka jest szansą na pokazanie szerokiemu gronu czytelników wielu skarbów, które ze względów bezpieczeństwa muszą być normalnie szczególnie chronione i są udostępniane tylko wąskiemu gronu specjalistów oraz na tanią, szybką i możliwie szeroką publikację prac współczesnych naukowców i twórców, których serdecznie zapraszamy do takiej współpracy.

Biblioteka jest też szeroko otwarta dla parafii, które mogą w tym miejscu publikować, rozpowszechniać i archiwizować dla potomności swoje wydawnictwa (historia parafii, gazetki parafialne). Także grupy parafialne i ruchy katolickie mogą rozpowszechniać i archiwizować w ten sposób materiały formacyjne (np. podręczniki dla animatorów i uczestników).

Wirtualna (cyfrowa) biblioteka FIDES technicznie została uruchomiona 11 sierpnia 2006 r., w dzień liturgicznego wspomnienia św. Klary - patronki nowoczesnych mediów, i nosi nazwę "Księgozbiór Wirtualny Federacji Bibliotek Kościelnych FIDES". Uroczystego otwarcia tego serwisu podczas obrad XII Walnego Zgromadzenia FIDES, w dniu 27 września 2006, dokonał ks. bp Piotr Jarecki, sufragan Archidiecezji Warszawskiej.
 

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  18°C Sobota
  wieczór
  15°C Niedziela
  noc
  13°C Niedziela
  rano
  20°C Niedziela
  dzień
  wiecej »