Mroźne noce co roku zbierają śmiertelne żniwo. Być może tym razem będzie ono mniejsze. Odpowiadając na sondę KAI pracownicy noclegowni i ogrzewalni zapewniają, że nikt z potrzebujących nie zostanie na dworze.
W Ogrzewalni Caritas przy dworcu PKP i PKS w Kielcach, ostatnią noc spędziło 18 osób, przedostatnią – 13. Pomimo panujących od dwóch dni mrozów, wciąż są wolne miejsca. Prowadzący placówkę Rafał Stadnicki wyjaśnia, że istnieje pewna grupa osób, która nie chce skorzystać z noclegu. Ks. Krzysztof Banasik, wicedyrektor Caritas, uważa, że powodem niechęci bezdomnych do pozostania w ogrzewalni czy noclegowni jest warunek trzeźwości. W sytuacjach ekstremalnych jednak przyjmuje się także osoby pod wpływem alkoholu. „Każdy, kto potrzebuje pomocy, otrzyma ją” – zapewnia w rozmowie z KAI ks. Banasik.
Ogółem na terenie diecezji kieleckiej noclegownie i schroniska prowadzone przez organizacje kościelne dysponują ok. 220 miejscami dla osób bez dachu nad głową. Bezdomni otrzymują tam miejsce do spędzenia nocy, śniadanie i kolację. Posiłki przygotowywane są z produktów zakupionych przez Caritas, z żywności pochodzącej z pomocy UE i od darczyńców.
W wielu placówkach na terenie całego kraju, oprócz z możliwości noclegu i posiłku, bezdomni skorzystać mogą z pomocy psychologicznej i medycznej, udzielanej przez lekarzy wolontariuszy.
W Gdańsku schronienie oferuje 12 noclegowni i jedna ogrzewalnia, która znajduje się na Dworcu Głównym PKP. Placówki dysponują łącznie około 600 miejscami. Organizacje charytatywne apelują też o to, by gdańszczanie zgłaszali o miejscu pobytu bezdomnych - docierając do potrzebujących można im uratować życie.
Podobny apel wystosowali świętokrzyscy policjanci. Wezwali oni do mieszkańców województwa o zainteresowanie się osobami bezdomnymi oraz będącymi pod wpływem alkoholu. W województwie świętokrzyskim jest ok. 30 placówek dla bezdomnych. Prawie wszędzie są jeszcze wolne miejsca.
Także na Mazowszu noclegownie i jadłodajnie, prowadzone przez organizacje kościelne i zgromadzenia zakonne na Mazowszu, gotowe są do niesienia pomocy potrzebującym. Ponadto w związku z pierwszą falą mrozów Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego uruchomiło bezpłatną całodobową infolinię 987. Na Mazowszu przygotowano blisko 4 tys. miejsc noclegowych i ok. 6 tys. posiłków dziennie.
Specjalny system powiadamiania o bezdomnych uruchomiło Rzeszowskie Towarzystwo Pomocy im. Św. barta Alberta. Co roku w czasie zimy, gdy temperatury spadają poniżej zera, razem z policją, strażą miejską i Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej organizuje ono akcję pomocy bezdomnym.
„Dzwoniąc do nas, policji, straży miejskiej lub MOPS-u można uratować człowieka przed zamarznięciem” – mówi Aleksander Zacios, prezes Towarzystwa. „Ten system działa naprawdę dobrze, bo od kilku lat nie odnotowaliśmy przypadków zamarznięcia w mieście. Poszukujemy osób bezdomnych, dojeżdżamy do nich, pomagamy. Bardzo ważne jest to, że o tym informują nas sami mieszkańcy” – dodaje Zacios.
Natomiast w Częstochowie blisko 1000 osób, bezdomnych i ubogich, będzie mogło uczestniczyć w wieczerzach wigilijnych, w dniach 22-24 grudnia, które przygotowuje Caritas archidiecezji częstochowskiej, poinformowała Karolina Cicharska z Caritas częstochowskiej. Wieczerze zostaną zorganizowane w ośmiu punktach miasta. „Na wigilii dla bezdomnych z terenu miasta na Starym Rynku, spodziewamy się ponad 300 osób” – zaznaczyła Cicharska.
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.