Sudan jest obecnie jedynym miejscem na świecie, w którym potwierdzono głód; kraj pogrążony jest w kryzysie humanitarnym o oszałamiających rozmiarach - powiedziała Edem Wosornu, z Biura Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA), zwracając się w poniedziałek do Rady Bezpieczeństwa ONZ.
"Warunki głodu występują obecnie w pięciu obszarach" - poinformowała Wosornu, wyliczając obozy dla przesiedleńców Zamzam, Al Salam, Abu Shouk oraz w Nuba i prognozując, że do maja głód pojawi się w kolejnych pięciu miejscach w Północnym Darfurze.
Kilka dni wcześniej informacje te zaprezentowali niezależni eksperci z Komitetu ds. Przeglądu Głodu (IPC), dodając, że w Sudanie w warunkach głodu żyje obecnie ponad 630 tys. osób. Głód oznacza "katastrofalny upadek systemów i zasobów niezbędnych do przetrwania, głęboki rozpad opieki zdrowotnej, środków do życia i struktur społecznych" - alarmowali. "Zaradzenie tej katastrofalnej porażce będzie wymagało przede wszystkim zaprzestania działań wojennych i otwarcie przejść granicznych i przestrzeni powietrznej dla pomocy humanitarnej" - wyliczali eksperci IPC.
Sudan od kwietnia 2023 r. jest pustoszony przez walki między armią rządową dowodzoną przez generała Abdel Fattah al-Burhana oraz Siłami Szybkiego Wsparcia (RSF) generała Mohameda Hamdana Dagalo. Według szacunków ONZ i władz lokalnych walki doprowadziły do śmierci ponad 20 tys. osób i przesiedlenia ponad 14 milionów ludzi. (PAP)
tebe/ sp/
Sytuacja bezpieczeństwa na Haiti systematycznie pogarsza się od kilku lat.
W tym roku przypada 1700. rocznica pierwszego soboru ekumenicznego w Nicei.
Scholz skrytykował propozycję zwiększenia wydatków na obronność do 3,5 proc. PKB.