Papież Franciszek przyjął w sobotę na prywatnej audiencji w Watykanie kanclerz Niemiec Angelę Merkel. Wśród tematów rozmów komentatorzy wymieniają kryzys migracyjny i przyszłość Europy. To szóste spotkanie szefowej niemieckiego rządu z Franciszkiem.
W przeddzień audiencji u papieża kanclerz spotkała się w siedzibie ambasady niemieckiej w Rzymie z osobami odpowiedzialnymi za centrum ochrony nieletnich, powołane na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim - poinformował o tym kierujący ośrodkiem jezuita ksiądz Hans Zollner. Zaangażowany jest on w walkę z pedofilią w Kościele i jej przeciwdziałanie.
Watykaniści obserwujący wizytę Merkel podkreślają, że należy sądzić, iż innymi tematami jej rozmowy z Franciszkiem były również porozumienie klimatyczne z Paryża, z którego wycofał się prezydent USA Donald Trump, oraz dialog religijny jako narzędzie zwalczania fundamentalizmu. W czasie rozmowy wspomniany został też zapewne były kanclerz Niemiec Helmut Kohl, który zmarł w piątek.
Poprzednie spotkanie papieża z niemiecką kanclerz miało miejsce w marcu br. w związku z nadzwyczajnym szczytem przywódców UE w Rzymie z okazji 60-lecia Traktatów Rzymskich. Wszyscy zostali wtedy przyjęci na audiencji.
Obserwatorzy wskazują, że centralnym punktem rozmów był napływ migrantów i uchodźców do Europy. Włoska agencja Ansa przypomina w tym kontekście słowa Franciszka z marca zeszłego roku, gdy powiedział: "Bardzo lubię słuchać narodów i rządzących, którzy otwierają serce i drzwi".
Witało ich jako wyzwolicieli ok. 7 tys. skrajnie wyczerpanych więźniów.
Trump powiedział w sobotę, że "powinniśmy po prostu oczyścić" palestyńską enklawę.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.