Jacek Międlar zatrzymany na lotnisku w Londynie

Brytyjska służba graniczna odmówiła w sobotę wjazdu do Wielkiej Brytanii byłemu księdzu i aktywiście narodowemu Jackowi Międlarowi oraz dwóm towarzyszącym mu mężczyznom - dowiedziała się PAP. Wszyscy trzej są w drodze powrotnej do Polski.

W sobotę rano Międlar poinformował na Twitterze, że został zatrzymany na londyńskim lotnisku Luton. Towarzyszyło dwóch mężczyzn. Według informacji PAP byli nimi Piotr Rybak, prawomocnie skazany na trzy miesiące więzienia za spalenie kukły Żyda podczas manifestacji Obozu Radykalno-Narodowego (tymczasowo wstrzymano wykonanie wyroku do czasu rozpatrzenia wniosku o dozór elektroniczny), i Krzysztof Małkiewicz.

W sobotę po południu po przesłuchaniu przez funkcjonariuszy brytyjskiej straży granicznej trzej mężczyźni otrzymali decyzje o odmówieniu im wjazdu do Wielkiej Brytanii i wkrótce później odlecieli z Londynu z powrotem do Polski.

Informację o odmowie wjazdu i tożsamości mężczyzn potwierdziły PAP dwa niezależne źródła.

Międlar, Rybak i Małkiewicz mieli wziąć udział w sobotę w antymuzułmańskiej demonstracji w Birmingham, zorganizowanej przez radykalnie ruch Britain First (BF), który zasłynął w przeszłości m.in. planem wprowadzenia "chrześcijańskich patroli" w miejscowościach, w których mieszka także mniejszość muzułmańska.

W programie wyborczym BF podkreślono, że członkowie partii są "przeciwko doktrynie i religii islamu (...), która promuje nienawiść, przemoc i nietolerancję", oraz chcą "ochronić ten kraj przed politycznie poprawnym multikulturowym szaleństwem Unii Europejskiej".

O zatrzymanie Międlara i Rybaka apelowała także m.in. brytyjska organizacja Hope Not Hate walcząca z mową nienawiści.

Międlar został zatrzymany przez brytyjską straż graniczną także w lutym br., kiedy na londyńskim lotnisku Stansted odmówiono mu wjazdu do Wielkiej Brytanii w celu uczestniczenia w innej demonstracji Britain First oraz zmuszono go do powrotu do Polski.

"Uważamy, że planowane przez Pana działania w Wielkiej Brytanii stanowią poważne zagrożenie dla społeczeństwa i mogą zwiększyć napięcia między lokalnymi społecznościami" - napisały wówczas służby graniczne w oficjalnym piśmie, tłumacząc przyczyny decyzji.

Jak dodano, "dostępne informacje potwierdzają, że wcześniej angażował się Pan w działania w Polsce, które skutkowały zakłóceniem porządku publicznego na dużą skalę i zwiększonymi napięciami społecznymi".

W kwietniu 2016 roku Międlar odprawiał mszę świętą z okazji obchodów 82. rocznicy powstania Obozu Radykalno-Narodowego w Białymstoku. Jak podawały regionalne media, w kazaniu nazwał on narodowo-katolicki radykalizm "chemioterapią dla ogarniętej nowotworem złośliwym Polski".

Po tych uroczystościach dostał od przełożonych całkowity zakaz wystąpień publicznych. Pod koniec września 2016 roku wystąpił ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy.

W listopadzie 2016 roku podczas przemówienia we Wrocławiu nawoływał do wojny z "lewactwem, żydostwem i komunizmem, które wciąż panoszy się po naszej ojczyźnie". "Czy to przypadek, że Mark Zuckerberg (współzałożyciel Facebooka - PAP) jest Żydem i kasuje patriotyczne, katolickie i narodowe profile? Czy to jest przypadek?" - pytał.

Na swojej stronie internetowej ostatnio oskarżał Episkopat Polski o "zdradę Polski" i o to, że "rękami Caritasu sprowadza do Polski islamistów".

«« | « | 1 | » | »»
 • Gość
  24.06.2017 15:41
  Nie ma czegoś takiego jak "były ksiądz katolicki". Sakrament kapłaństwa (jak i wszystkie inne sakramenty KK) są nieusuwalną pieczęcią Ducha Świętego. Rozumiem, że zbitek "były ksiądz katolicki" odnosi się w nieszczęśliwy sposób do "byłej funkcji" księdza Jacka Międlara. Księdzem (kapłanem KK) jest on nadal.
 • Gość
  24.06.2017 22:44
  Jest zawieszony wyrzek się kapłaństwa jest po stronie szatnie nie Pana Boga szkodzi kościołowi i wiernym!
 • Gość
  26.06.2017 07:42
  'zorganizowanej przez radykalnie ruch Britain First"...
  Przez radykalnie... jaki? Islamistyczny? Narodowościowy? Opozycyjny? Prawicowy? Lewicowy?

  Czy ktoś w ogóle czyta to co napisał u Was, czy tylko przeklejacie bezmyślnie, jak szympansy?
 • Gość
  26.06.2017 23:11
  Kiedyś papieże nawoływali do zawiązywania świętej ligi w obronie chrześcijańskiej Europy . Obecnie wartościowych ludzi się niszczy
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  30 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  26°C Poniedziałek
  wieczór
  23°C Wtorek
  noc
  19°C Wtorek
  rano
  18°C Wtorek
  dzień
  wiecej »