Bez cenzury

O „objazdowym prowokatorze” Oliverze Frljiciu, upadku „Gazety Wyborczej” oraz atakach ludzi kultury mówi Jarosław Sellin.

Na jakim etapie są prace dotyczące repolonizacji mediów?

My mówimy o dekoncentracji własności kapitałowej w mediach, bo problemem jest monopolizacja całych obszarów medialnych. Na przykład prasa lokalna w Polsce znajduje się w rękach właścicieli niemal wyłącznie z Niemiec. Nasza propozycja polega na określeniu, jaka część danego segmentu mediów może znajdować się w jednych rękach. To pomoże też rozwiązać problem nadmiernej koncentracji kapitału zagranicznego np. na rynku prasy. Takie działania są stosowane w innych państwach, chodzi o niedopuszczanie do powstania monopoli. Jeszcze przed przerwą wakacyjną Sejmu przedstawimy projekt.

Sytuacja ekonomiczna telewizji publicznej jest zła, a PiS nie jest w stanie wypracować ustawy, która pozwoliłaby skutecznie ściągać abonament. Dlaczego?

Sytuacja rzeczywiście jest trudna, gdyż tylko 13 proc. gospodarstw domowych płaci abonament. Już w zeszłym roku przygotowaliśmy nową ustawę, ale ona była trudna do przeprowadzenia bez notyfikacji ze strony Unii Europejskiej. Teraz złożyliśmy projekt uszczelniający ściągalność abonamentu, ale jednocześnie przyspieszamy prace nad modelem docelowym. Według niego dużo mniejsza niż obecnie opłata miesięczna dotyczyłaby wszystkich płatników podatków indywidualnych w Polsce.

Totalna opozycja wzywa do niepłacenia abonamentu, bo twierdzi, że media publiczne stały się tubą propagandową PiS.

Jeżeli opozycja wzywa do niepłacenia abonamentu, to niech otwarcie powie, że jest wrogiem istnienia Programu II Polskiego Radia, który nadaje muzykę klasyczną i jazz oraz audycje o literaturze i teatrze, że jest wrogiem istnienia TVP Kultura, TVP Historia, Teatru Telewizji, a także 17 regionalnych stacji radiowych. To wszystko zniknie, jeśli nie będzie finansowania mediów publicznych dziś z abonamentu, a w przyszłości z innych środków publicznych.

Zarzuty dotyczą programów informacyjnych, np. „Wiadomości”. Jak Pan ocenia ten program?

Dostrzegam, że „Wiadomości” mają pewien pazur polityczny. Jednak biorąc pod uwagę to, co się działo przez 8 lat rządów PO, gdy 3 dzienniki największych telewizji opowiadały dokładnie o tym samym, w taki sam sposób i z tej samej perspektywy lewicowo-liberalnej, to uważam, że teraz w polskich telewizjach jest większy pluralizm treści i opinii.

Nawet środowiska konserwatywne mają zastrzeżenia do zaangażowania politycznego „Wiadomości”.

Pozostaję przy swoim określeniu o „politycznym pazurze”.

Czy jest szansa na pojednanie Polaków wokół 100. rocznicy odzyskania niepodległości RP?

Oczywiście. Pan prezydent chce zaprosić do komitetu honorowego obchodów przedstawicieli wszystkich opcji politycznych, także pozaparlamentarnych, liderów różnych środowisk społecznych czy kulturalnych. Zaplanowany na 5 lat rządowy program „Niepodległa”, który ma wymiar międzynarodowy, ogólnopolski i regionalny, jest adresowany do wszystkich. Będziemy wspierać inicjatywy oddolne. Świętowanie tej rocznicy ma odbudowywać więzi między nami na bazie wspólnej wrażliwości historycznej, na radości, że 100 lat temu coś się nam udało, że odzyskaliśmy wolność i stworzyliśmy całkiem nowoczesne państwo. •

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • Józef Szczur
  01.08.2017 09:42
  „Moim zdaniem wystarczą recenzje krytyków, do których ma się zaufanie”. To tak, jakby powiedzieć, że zamiast lektur szkolnych wystarczy czytać dobre streszczenia z gotowymi opracowaniami. Byleby samemu nie podjąć żadnego wysiłku intelektualnego.
 • JAWA25
  01.08.2017 13:43
  Napisano "Poseł PiS od czterech kadencji Sejmu" nie bardzo, w 2007 w trakcie drugiej kadencji wystąpił z PiS i do 2010 należał gdzie indziej.
 • JAWA25
  01.08.2017 13:59
  Czy poseł jako obrońca wartości i patriota zrobił coś, gdy 10 lat temu Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski wyzywał Polaków od antysemitów i urodzonych idiotów ?
 • JAWA25
  01.08.2017 14:04
  oczywiście Zygmunt Krasiński był nie tylko antysemitą, ale też wrogiem demokracji itd zapewne chodżą po tym padole tacy dla których hrabia ten jest autorytetem
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  20°C Środa
  dzień
  20°C Środa
  wieczór
  20°C Czwartek
  noc
  18°C Czwartek
  rano
  wiecej »