Wizyta Benedykta XVI w rzymskiej synagodze, 17 stycznia przyszłego roku, będzie „fundamentalnym etapem” dla dialogu między judaizmem i chrześcijańskim, nie może jednak być widziana jako „położenie kresu historycznym sporom na temat milczenia Piusa XII”.
Taki jest sens oświadczenia, jakie na zakończenie długiego posiedzenia, przyjęła rada rzymskiej gminy żydowskiej z udziałem rabinów i osób, które przeżyły obóz koncentracyjny.
„Rada rzymskiej wspólnoty żydowskiej poszerzonej o przedstawicieli instytucji żydowskich, rabinów oraz tych, którzy przeżyli obozy zagłady, potwierdza wagę dialogu między religiami, którego fundamentalnym etapem będzie zbliżająca się wizyta Benedykta XVI w rzymskiej Synagodze. Wydarzenie to, na które Żydzi patrzą z wielkim oczekiwaniem, nie może jednak być interpretowane jako położenie kresu historycznego sporu, dotyczącego decyzji Piusa XII o zachowaniu milczenia. Spodziewamy się, że można będzie ustalić prawdę na drodze poszukiwań i oceny przez historyków wszystkich dokumentów z tamtej epoki” – czytamy w oświadczeniu.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.