Wizyta Benedykta XVI w rzymskiej synagodze, 17 stycznia przyszłego roku, będzie „fundamentalnym etapem” dla dialogu między judaizmem i chrześcijańskim, nie może jednak być widziana jako „położenie kresu historycznym sporom na temat milczenia Piusa XII”.
Taki jest sens oświadczenia, jakie na zakończenie długiego posiedzenia, przyjęła rada rzymskiej gminy żydowskiej z udziałem rabinów i osób, które przeżyły obóz koncentracyjny.
„Rada rzymskiej wspólnoty żydowskiej poszerzonej o przedstawicieli instytucji żydowskich, rabinów oraz tych, którzy przeżyli obozy zagłady, potwierdza wagę dialogu między religiami, którego fundamentalnym etapem będzie zbliżająca się wizyta Benedykta XVI w rzymskiej Synagodze. Wydarzenie to, na które Żydzi patrzą z wielkim oczekiwaniem, nie może jednak być interpretowane jako położenie kresu historycznego sporu, dotyczącego decyzji Piusa XII o zachowaniu milczenia. Spodziewamy się, że można będzie ustalić prawdę na drodze poszukiwań i oceny przez historyków wszystkich dokumentów z tamtej epoki” – czytamy w oświadczeniu.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.