„Wizyta Benedykta XVI w synagodze sukcesem”

Mianem sukcesu określił przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Kontaktów Religijnych z Judaizmem wczorajszą wizytę Benedykta XVI w rzymskiej synagodze. „Spotkanie przebiegło znakomicie i nie sprawdziły się wcześniejsze obawy” – powiedział w Rzymie kard. Walter Kasper.

„Jest to potwierdzenie, że na drodze dialogu postępujemy naprzód” – zaznaczył watykański hierarcha. Za szczególnie wzruszające uznał osobiste spotkanie papieża z byłym więźniem obozu koncentracyjnego i emerytowanym głównym rabinem Rzymu Elio Toaffem.

Zdaniem kard. Kaspera pierwsza wizyta w rzymskiej wspólnocie powinna ostatecznie usunąć wszelkie wątpliwości co do nastawienia papieża do dialogu z Żydami Podkreślił, że spotkanie z jego pozytywnym przebiegiem usunęło także ostatecznie nieporozumienia spowodowane wypowiedziami biskupa lefebrysty Richarda Williamsona, negującego Holokaust.

Odnosząc się do krytycznych wypowiedzi przedstawicieli strony żydowskiej odnośnie do Piusa XII, kardynał odpowiedział: "Ale w sumie było to bardzo umiarkowane i bardzo przyjazne”. Przypomniał, że stosunek tego papieża do nazistowskiej eksterminacji Żydów od dawna jest przedmiotem zastrzeżeń dużej części środowiska żydowskiego. Szczególnie niechętne w stosunku do papieża Pacellego są środowiska żydowskie w USA.

„Takiego wydarzenia jak Szoah nie da się opracować jedynie z historycznego punktu widzenia“ – zastrzegł kard. Kasper. Różnice w opiniach i ocenach są teraz ze zrozumieniem rozważane. Jego zdaniem minął już „okres polemik” . „Nadal mamy do czynienia z rozbieżnością zdań i one są dalej dyskutowane“ – powiedział hierarcha.

Zdaniem niemieckiego purpurata papieska wizyta umocniła, tak ze strony papieża jak i ze strony żydowskiej wspólnoty Rzymu, dialog prowadzony przez Papieską Komisję ds. Kontaktów Religijnych z judaizmem. Przypomniał, że obecnie prowadzone są w Rzymie rozmowy Komisji z delegacją Wielkiego Rabinatu Izraela. Wyraził nadzieję że ten międzyreligijny dialog uspokoi atmosferę także w Niemczech, gdzie w relacjach katolicko-żydowskich panuje napięta sytuacja.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
11°C Środa
noc
8°C Środa
rano
14°C Środa
dzień
15°C Środa
wieczór
wiecej »