W Europejskim Spotkaniu Młodych w Poznaniu uczestniczy również kilkusetosobowa grupa ze Słowacji. Udział słowackiej młodzieży poprzedziły jesienne spotkania na miejscu, prowadzone przez jednego z braci z Taizé, który odwiedzał wówczas także Czechy i Węgry.
Pytany wtedy o doświadczenie, z którym wyjeżdża po dziesięciu dniach spotkań z młodzieżą w różnych miastach Słowacji, powiedział krótko: „W modlitwie możemy przeskoczyć mury”.
Kontakt między Taizé a Słowacją istnieje już od początku lat sześćdziesiątych ubiegłego stulecia, kiedy to bracia i młodzi ludzie z nimi związani, wysyłani z Francji chcieli być blisko tych, którzy byli „więźniami w granicach własnego kraju”. To w tamtych czasach, w warunkach najwyższej konspiracji, powstawały pierwsze tutaj grupy modlitewne inspirowane z Taizé. Niektóre z nich przetrwały do dziś.
Teraz na Słowacji istnieje kilka ośrodków, które regularnie gromadzą chętnych na modlitwę ze śpiewami i rozważaniami z Taizé, a setki młodych ludzi wędruje w każde wakacje na spotkanie z ekumeniczną wspólnotą braci do Taizé.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.