Siostra zakonna przewodniczyła liturgii zawarcia katolickiego małżeństwa

Kanadyjska siostra zakonna Pierrette Thiffault asystowała przy zawarciu małżeństwa kościelnego (zamiast kapłana czy diakona) - donosi Vatican Insider. Stało się to zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego.

Wedle nauki Kościoła, szafarzami sakramentu małżeństwa są sami małżonkowie. Asystujący przy zawieraniu małżeństwa przedstawiciel Kościoła (zwykle kapłan) jest jedynie kwalifikowanym świadkiem urzędowym.  

Kanon 1112 w paragrafie 1 mówi, że "gdzie nie ma kapłanów i diakonów, biskup diecezjalny, uzyskawszy - po wcześniejszej pozytywnej opinii Konferencji Episkopatu - zezwolenie Stolicy Apostolskiej, może delegować świeckich do asystowania przy zawieraniu małżeństw". Paragraf drugi dodaje, że "należy wybrać odpowiedniego świeckiego, który potrafi przygotować nupturientów i właściwie odprawić liturgię zawierania małżeństwa". Przepisy te nie wymagają, by osoba świecka asystująca przy zawarciu małżeństwa była mężczyzną. Oczywiście, nie znaczy to, że osoba świecka może odprawić ślubną Mszę. To może uczynić jedynie kapłan. Osoba świecka może wyłącznie przewodniczyć liturgii zawarcia małżeństwa bez Mszy.

Biskup miejscowej diecezji Rouyn-Noranda delegował s. Pierrette, uzyskując wcześniej wymagane prawem stanowisko Konferencji Biskupów i zgodę Stolicy Apostolskiej, a dokładniej: Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, którą kieruje kard. Robert Sarah.

Wspomniana diecezja liczy ponad 24 tys. km kw. Dzieli się na 35 parafii. Czynnych jest w niej 19 kapłanów diecezjalnych i 6 zakonnych. Niektórzy z nich obsługują 7-8 parafii.

Siostra Pierrette po raz pierwszy w życiu przewodniczyła liturgii zawarcia małżeństwa. Państwo młodzi to Cindy i David. Ich ślub odbył się w parafii Lorrainville - miasteczku w Quebecu, odległym 650 kilometrów od Montrealu. S. Pierrette była kiedyś katechetką pana młodego. Jednak wskazanie jej jako osoby przewodniczącej liturgii było inicjatywą biskupa.

Oto film, na którym można zobaczyć s. Pierrette:

Diocèse de Rouyn-Noranda Les bénévoles en paroisse

«« | « | 1 | » | »»
 • Gość
  28.07.2017 20:35
  Przewodniczyła bez błogosławieństwa.
 • Gość
  28.07.2017 21:46
  Bardzo się cieszę z tej informacji. Nawet w obecnym stanie prawa kanonicznego to jest jak najbardziej poprawne. Nota bene kobiety powinny być wyświęcane na kapłanów. Jestem przekonany, że Kościół wreszcie do tego dojrzeje ponieważ opinia JP II na ten temat to nie była absolutnie wydana ex cathedra. Symptomatyczne, że w dokumencie na ten temat JP II skupia się na Maryi i pomija milczeniem postać Marii Magdaleny i potem innych starożytnych kobiet wędrujących i nauczających.Chrystus nigdzie nie nauczał, że kobiety nie mogą nauczać itp. Tradycja nie wyświęcania kobiet jest błędną teologiczna spuścizną po wiekach starożytnych. Wystarczy poczytać co o kobietach pisywali doktorzy Kościoła, żeby zrozumieć jak ten obszar interpretacji teologicznej był zdominowany kulturowo-historycznymi obyczajami. Błędnymi. No i ciekawe czy ten post przejdzie.
 • Gość
  28.07.2017 22:16
  Żle się dzieje, lecz trochę jest w tym winy księży, niektórzy są tak leniwi, że w czasie Mszy świętej ministranci nie tylko przynoszą Kielich do ołtarza, ale jeszcze zdejmują z niego serwetkę (nie znam fachowej nazwy) i rozkładają na ołtarzu, a w tym czasie inny ministrant przekłada stronice Mszału, żeby celebrans nie musiał szukać gdzie czytać. Nie mówiąc już o wyręczaniu się świeckimi w tzw. modlitwie wiernych, albo szafarzami przy udzielaniu Komunii. Niedługo całą Mszę "odprawią" świeccy, a kapłan przyjdzie z zakrystii tylko na Przeistoczenie.
 • Anna Panna
  29.07.2017 00:42
  To nie żarty - muszę jak najszybciej znaleźć sobie męża, bo jeśli teraz tego nie zrobię, to za kilka lat ślubu udzieli mi świecka kobieta w dżinsach i koszuli w kratę.
Dyskusja zakończona.
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
22°C Wtorek
dzień
23°C Wtorek
wieczór
18°C Środa
noc
15°C Środa
rano
wiecej »