Reklama

Największy bursztynowy ołtarz na świecie

Powstaje w Gdańsku. Ma 12 metrów wysokości, 10 szerokości. Łącznie 120 metrów kwadratowych powierzchni.

Reklama

- Nasz ołtarz stanowi wotum wdzięczności Bogu za troskę o naród Polski - podkreśla ks. Ludwik Kowalski, proboszcz bazyliki św. Brygidy w Gdańsku. Inspiratorem i pomysłodawcą nowej, znacznie rozszerzonej koncepcji ołtarza jest metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. Prawdopodobnie pod koniec bieżącego roku mieszkańcy Pomorza oraz turyści z całego świata będą mogli podziwiać pierwsze efekty.

Wszystko zaczęło się w 2000 r. Ideę stworzenia Bursztynowego Ołtarza Ojczyzny w prezbiterium kościoła św. Brygidy wysunął ówczesny proboszcz, a także kapelan "Solidarności" ks. Henryk Jankowski oraz gdańscy bursztynnicy - jako wyraz wdzięczności za dar wolności i pontyfikatu Jana Pawła II.

Ołtarz zaprojektował prof. Stanisław Radwański, były rektor gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, a współautorem projektu i zarazem jego głównym wykonawcą został słynny pomorski artysta bursztynnik Mariusz Drapikowski.

Centralnym elementem powstałego na początku stulecia ołtarza jest obraz Matki Bożej - patronki Świata Pracy namalowany przez ks. Franciszka Znanieckiego po masakrze grudniowej z 1970 r. Madonna i Dzieciątko otrzymały bursztynowe korony, poświęcone przez Jana Pawła II 6 lipca 2001 r., i wspaniałą, głęboko rzeźbioną sukienkę z unikatowej odmiany białego bursztynu. Po obydwu stronach obrazu rozmieszczono figury św. Brygidy Szwedzkiej (patronki Europy) i św. Elżbiety Hesselblad - brygidek. Po bokach prezbiterium zasiadają majestatyczne, zadumane figury z brązu Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego. Pod sklepieniem zrywa się do lotu biały bursztynowy orzeł.

- W 2000 r. stworzona została także monstrancja z bursztynu o wysokości 1,73 metra wykorzystywana podczas procesji Bożego Ciała ulicami Gdańska. Po 14 latach, decyzją abp. Sławoja Leszka Głódzia, znalazła swoje miejsce w osi bursztynowej nastawy. W tym samym czasie w ołtarzu umiejscowione zostały relikwiarze metrowej wysokości zawierające krew św. Jana Pawła II i bł. ks. Jerzego Popiełuszki - opowiada ks. Kowalski. To właśnie z tymi decyzjami wiąże się pomysł rozbudowy Bursztynowego Ołtarza Ojczyzny.

Z ideą kontynuacji budowy bursztynowej nastawy wyszedł metropolita gdański. Na plebanii kościoła św. Brygidy zebrał na nowo twórców ołtarza - prof. S. Radwańskiego i M. Drapikowskiego oraz Mariusza Gliwińskiego. Zespół pod kierunkiem arcybiskupa zdecydował się na dalszą realizację dzieła, które już wkrótce zostanie wzbogacone o wiele nowych elementów.

- Pierwszym z nich jest olbrzymich rozmiarów winorośl, symbolizująca Chrystusa. Kolejnym elementem będą złote łany zbóż z bursztynowymi kłosami, które symbolizują Eucharystię. Do tego dojdą jeszcze, umocowane na samej górze ołtarza, polskie krzyże - ojczyźniane, niepodległościowe, solidarnościowe, partyzanckie i te z przydrożnych kapliczek. W każdym krucyfiksie znajdą się elementy bursztynowe.

- Poprzez symbolikę Chrystusową i patriotyczną chcemy podkreślić nierozerwalną łączność Jezusa z naszym narodem - zaznacza ks. Ludwik.   

Prace przy ołtarzu idą już pełną parą i prawdopodobnie pod koniec bieżącego roku mieszkańcy Pomorza oraz turyści z całego świata będą mogli podziwiać pierwsze efekty - część krzewu winnego oraz polskich krzyży. Na bursztynowe łany zbóż trzeba będzie jeszcze poczekać.

Dynamiczna budowa ołtarza nie byłaby możliwa bez pomocy parafian, a także ludzi z całej Polski, a nawet z zagranicy. Polacy, Ukraińcy, Rosjanie cały czas przynoszą większe i mniejsze bryłki bursztynu, które poddawane są specjalnej obróbce. Dzielą się także srebrem i złotem potrzebnymi do oprawy elementów bursztynowych.

- Jako proboszcz nie muszę specjalnie nikogo prosić ani zachęcać. Mam wrażenie, że ludzie sami czują potrzebę, by taki unikatowy w skali świata ołtarz powstał w naszej diecezji i grodzie nad Motławą. Nie wyobrażają sobie, by w stolicy bursztynu nie było takiego dzieła - mówi ks. Kowalski.

Proboszcz jest otwarty na współpracę ze strony osób prywatnych, firm i różnych środowisk, które chciałyby pozostawić po sobie ślad w Bursztynowym Ołtarzu Ojczyzny. Prosi przede wszystkim o wsparcie modlitewne. Jeśli ktoś chciałby pomóc materialnie w budowie ołtarza, numer konta znajdzie na stronie internetowej parafii: www.brygida.gdansk.pl.

Więcej na temat bursztynowego ołtarza w 31. numerze "Gościa Gdańskiego" na 6 sierpnia.

 


 

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
4°C Niedziela
dzień
5°C Niedziela
wieczór
3°C Poniedziałek
noc
2°C Poniedziałek
rano
wiecej »

Reklama