Reklama

Przyznano Medale św. Brata Alberta

Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski, wokalista zespołu Raz Dwa Trzy Adam Nowak i Urząd Miasta Zgierza otrzymają Medale św. Brata Alberta za rok 2009 przyznawane za pomoc niepełnosprawnym - poinformował w środę Jan Bujnowicz z Kapituły Nagrody.

Reklama

Laureatów Medalu, przyznawanego od 1997 r., wybiera kapituła złożona z przedstawicieli Fundacji im. Brata Alberta, która prowadzi blisko 30 placówek dla osób upośledzonych umysłowo, m.in. schroniska, warsztaty terapii zajęciowej i świetlice terapeutyczne.

Rzecznika Praw Obywatelskich Janusza Kochanowskiego nagrodzono za obronę praw osób niepełnosprawnych i organizacji pozarządowych oraz za troskę o ludzi ubogich. Wokalista "Raz Dwa Trzy" Adam Nowak został wyróżniony za działalność dobroczynną na rzecz niepełnosprawnych. Urząd Miasta Zgierza otrzymał medal za wieloletnie wspieranie przedsięwzięć na rzecz niepełnosprawnych i najbardziej potrzebujących.

Prezes Fundacji im. Brata Alberta ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski podkreślił w środę na konferencji prasowej w Krakowie, że medal po raz drugi został przyznany Rzecznikowi Praw Obywatelskich, a nagradzana jest osoba, która nie tylko sprawuje ten urząd, ale inicjuje dodatkowe działania. Wcześniej otrzymał go prof. Andrzej Zoll. "Pan Kochanowski jest ogromnie zaangażowany w obronę praw organizacji pozarządowych. Rzecznik zawsze reaguje na wszelkie patologie w relacjach władza - organizacje pozarządowe i podejmuje własne inicjatywy, m.in. 'Codziennik prawny' , gdzie organizacje mogą zasięgać porad" - mówił ks. Isakowicz-Zaleski.

Dodał, że kiedy Fundacji Brata Alberta groziło zamknięcie 7 świetlic terapeutycznych dla 155 podopiecznych, interwencja RPO przesądziła o tym, że pojawiła się szansa na ich uratowanie, a podobnych interwencji rzecznik podejmuje wiele. Ks. Zaleski mówił, że RPO monitoruje opiekę nad ubogimi i przypomniał, że w tym roku zainicjował on zorganizowanie Wigilii dla osób biednych w Warszawie.

Adam Nowak z "Raz Dwa Trzy" został nagrodzony za to, że wspiera akcje charytatywne, zaprasza do wspólnych występów na profesjonalnych koncertach niepełnoprawnych artystów i za darmo zaprasza na własne koncerty np. w Krakowie niepełnosprawnych młodych ludzi. "Pan Adam nigdy nie odmawia nam pomocy" - mówiła dyrektor Fundacji Mimo Wszystko Maja Jaworska. Jak podkreśliła Anna Dymna, prezes Fundacji Mimo Wszystko, działania takie jak te, które "odruchowo" podejmuje Adam Nowak, są najważniejsze dla obalenia bariery między światem ludzi zdrowych i niepełnosprawnych, bo niepełnosprawni też chcą normalnie żyć i cieszyć się.

Władze Zgierza nagrodzono za współpracę z różnymi organizacjami pozarządowymi. "Kolejni prezydenci tego miasta angażują się w wydarzenia związane z działalnością osób niepełnosprawnych oraz w tworzenie ośrodków dla nich" - mówił ks. Isakowicz - Zaleski. Zgierz jest trzecim miastem - po Toruniu i Libiążu - uhonorowanym medalem.

Jak podkreśliła Anna Dymna, Medal św. Brata Alberta odmienia ludzkie życie. "Dostałam go chyba 11 lat temu, a 10 lat temu po raz pierwszy zorganizowałam Ogólnopolski Festiwal Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych" - powiedziała Dymna. Dodała, że to właśnie ten medal zmobilizował ją do założenia Fundacji "Mimo Wszystko" i rozpoczęcia budowy ośrodka dla niepełnosprawnych "Dolina Słońca". "Ten medal jest magiczny, więc bardzo gratuluję wszystkim, którzy go w tym roku dostali, i niech się biorą do pracy" - mówiła aktorka.

Laureaci otrzymają medal autorstwa Krzysztofa Sieprawskiego, podopiecznego Fundacji im. Brata Alberta, przedstawiający św. brata Alberta, który tuli do siebie dzieci. Wyróżnienie to otrzymało do tej pory ponad 50 osób, m.in.: kard. Franciszek Macharski, prof. Zbigniew Brzeziński, Jerzy Buzek, bp Stanisław Dziwisz, Alicja Grześkowiak, Robert Korzeniowski, abp Tadeusz Gocłowski, Otylia Jędrzejczak, Roman Kluska, pośmiertnie bp Jan Chrapek oraz Krakowskie Bractwo Kurkowe.

Ogólnopolski Festiwal Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych "Albertiana" jest organizowany przez Fundację Anny Dymnej "Mimo Wszystko" i Fundację im. Brata Alberta. Na scenie Teatru im. Słowackiego w Krakowie prezentują się w konkursie najlepsze zespoły - najczęściej działające w ramach warsztatów terapii zajęciowej - wybrane podczas eliminacji w pięciu miastach Polski, które w tym roku odbędą się w: Chrzanowie, Lublinie, Toruniu, Wrocławiu i Zgierzu. W najbliższą sobotę w Kopalni Soli w Wieliczce odbędzie organizowany przez Krakowskie Bractwo Kurkowe bal dobroczynny połączony z aukcją, z której dochód zostanie przeznaczony na potrzeby Fundacji Brata Alberta.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
0°C Niedziela
noc
1°C Niedziela
rano
3°C Niedziela
dzień
4°C Niedziela
wieczór
wiecej »

Reklama