Sesje plenarne i 26 paneli dyskusyjnych podsumowujących stan kultury polskiej, na podstawie, których ma powstać 15 raportów o kondycji poszczególnych jej dziedzin - to dorobek Kongresu Kultury Polskiej przedstawiony podczas środowych obrad senackiej Komisji Kultury i Środków Przekazu.
Kongres Kultury Polskiej odbył się w dniach 23-25 września 2009 roku w Krakowie.
"Celem zorganizowania Kongresu była refleksja nad miejscem, rolą i perspektywami polskiej kultury w dwudziestą rocznicę przemian demokratycznych, dyskusje na temat pozycji naszej kultury na tle europejskim oraz zdefiniowanie wyzwań czekających kulturę polską" - relacjonował jeden z uczestników Kongresu, członek komisji senator Janusz Sepioł (PO).
Jak zaznaczył, uczestnicy Kongresu formułując wnioski o stanie kultury, pozytywnie ocenili m.in. kondycję polskiego kina, teatru i plastyki oraz zwiększenie obecności kultury polskiej na świecie i wykorzystywanie funduszy unijnych w programach inwestycyjnych w kulturze.
"Do zjawisk niepokojących uczestnicy Kongresu zaliczyli zapaść w Telewizji Polskiej, kryzys instytucji kultury starego typu pochłaniających coraz więcej środków przy coraz mniejszej efektywności, a także brak wzrostu sprzedaży książek i widowni teatralnej, mimo wzrostu poziomu edukacji" - mówił Sepioł.
Uczestnicząca również w Kongresie wiceprzewodnicząca senackiej Komisji Kultury Barbara Borys-Damięcka podkreśliła, że istotnym dorobkiem obrad będą powstające w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego raporty z poszczególnych paneli.
"Minister Zdrojewski zapowiedział w liście skierowanym do Komisji, że wynikające z nich wnioski znajdą się w jego sejmowym wystąpieniu poświęconym m.in. kondycji kultury polskiej, które jest planowane na 20 stycznia" - dodała Borys-Damięcka.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.