Reklama

Europoseł formułuje poważne zarzuty wobec KUL

Poseł do Parlamentu Europejskiego z Lublina, absolwent KUL i wykładowca tej uczelni robi to na łamach „Niedzieli”. Problem w tym, że mija się z prawdą. Felieton opatrzony jest tytułem: „Nie wszystko na sprzedaż”.

Reklama

Niestety, poseł myli ze sobą godło i logo, ponadto mija się z prawdą. Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II nie zmienił swojego godła, nie usunął z niego krzyża, ani orła, ani też zawołania „Deo et Patriae”. Tygodnik „Niedziela” na swojej stronie internetowej ten błąd podpiera również od strony graficznej.

Europoseł formułuje poważne zarzuty wobec KUL   Screen/niedziela.pl/rp Tygodnik "Niedziela" myli logo z godłem KUL wprowadzając czytelników w błąd i krzywdząc społeczność uniwersytecką. Screen obrazu z 10 sierpnia 2017 r. Herb jest czymś innym niż logo. Przykre jest wprowadzanie opinii publicznej w błąd. I niestosowne.

Nie jest również prawdą, co zarzuca w swoim tekście europoseł, że na stronie internetowej KUL nie ma tradycyjnego herbu. (M. Piotrowski pisze o logo). Jest. Z pewnością tak było 10 sierpnia 2017 r. o godz. 12.35.

Europoseł formułuje poważne zarzuty wobec KUL   Screen/kul.pl/rp Na stronie KUL nadal widnieje godło z krzyżem, orłem i zawołaniem "Deo et Patriae". Screen z 10 sierpnia 2017 r.

Mirosław Piotrowski pisze w związku z tym o „siarczystym policzku wymierzonym założycielowi KUL ks. Idziemu Radziszewskiemu, a także ks. Antoniemu Słomkowskiemu”. Do grona spoliczkowanych zalicza grono profesorów, studentów i absolwentów. Kończy swój felieton: „Czy jednak musimy się z tym godzić i pokornie nadstawiać drugi?” [policzek red.].

Krótki lead, od którego zaczyna się tekst „Nie wszystko na sprzedaż” posła Mirosława Piotrowskiego brzmi z kolei: „Kto płaci, ten wymaga. Prawda jest oczywista”. Zaczyna się od wątku decyzji o usunięciu krzyża z herbu klubu piłkarskiego Real Madryt. Dalej autor dokonał łatwej i nieuprawnionej analogii. Jest to krzywdzące zestawienie – bo KUL niczego nie usunął, a już z pewnością krzyża ze swojego godła nie sprzedał arabskiej firmie. Zestawienie KUL i Realu Madryt jest brutalną manipulacją.

Prawda zatem nie jest taka oczywista. O ile można stwierdzić, że informator europosła okazał się niewiarygodny, europoseł użył w tekście jeden raz słowa „podobno”, to zupełnie dziwnym się wydaje, iż autor nie dostrzegł herbu na stronie internetowej KUL, gdy ją otworzył.

O poziomie naszej kultury chrześcijańskiej nie decydują zatem herby, loga czy sztandary, ale coś więcej.

W artykule 10.08 2017 r. napisałem, że Pan Poseł jest byłym wykładowcą. Jest to oczywiście pomyłka, za która przepraszam. Oto sprostowanie dotyczące zatrudnienia Pana Posła na KUL na dzień dzisiejszy:

- Dr hab. Mirosław Piotrowski - od 1 III 2003 r. zatrudniony na stanowisku profesora nadzwyczajnego. Obecnie przybywa na urlopie bezpłatnym związanym z pełnieniem funkcji europosła (od 18 II 2013 r. do 30 IX 2019 r.) i nie prowadzi zajęć na uczelni. Przed rozpoczęciem urlopu był zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy (7 godzin tygodniowo) - prowadził 2 wykłady "Aparat bezpieczeństwa w PRL" i "Polityka międzynarodowa w latach 1939-1989" oraz 2 seminaria: "Historia XX wieku" i "Polska i świat po II wojnie światowej".

Publikujemy oświadczenie Rzecznika Prasowego KUL w związku z publikacją i zarzutami europosła M. Piotrowskiego:

Wbrew pojawiającym się informacjom, używane od blisko 100 lat godło KUL pozostaje niezmienione, jest i będzie nadal używane przez uniwersytet. Obok godła uniwersytet posiada drugi znak identyfikujący – logo. Znaki te służą różnym celom i są używane w odmiennych sytuacjach. Nie należy ich mylić.

Godło stanowi odwołanie do historii i tradycji uniwersytetu, wyraża katolickie wartości przyjęte i realizowane od momentu powołania uczelni do dziś. Jest opisane w statucie uczelni, zatwierdzonym przez Stolicę Apostolską. Jest to wizerunek Orła Białego z koroną na głowie, dewizą Deo et Patriae i krzyżem. Wykorzystanie godła zarezerwowane jest dla rektora, w oficjalnych dokumentach uniwersyteckich (np. dyplomy, indeksy) oraz do wydarzeń najwyższych rangą, np. doktoratów honoris causa. Godło nie powinno być stosowane w sytuacjach, które mogą narazić na zarzut wykorzystania niegodnego lub nielicującego z jego dostojnym charakterem.

Logo KUL natomiast jest znakiem graficznym przeznaczonym do codziennej identyfikacji wizualnej uniwersytetu (plakaty, media społecznościowe, gadżety promocyjne, itp.). Logo jest oparte na skrócie nazwy uczelni - KUL, który jest powszechnie znanym określeniem uniwersytetu. Odwołując się do tych samych wartości co godło, jest czytelne, pozwala na skuteczną komunikację, a katolicki charakter wskazany jest już w nazwie uniwersytetu. W komunikacji informacyjnej i promocyjnej używanie logo jest dziś powszechną praktyką.

Natomiast dla podkreślenia rangi jubileuszu stulecia uczelni prof. Leszek Mądzik opracował specjalny znak, którym oznaczane są wydarzenia jubileuszowe.

 

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
0°C Środa
noc
0°C Środa
rano
3°C Środa
dzień
3°C Środa
wieczór
wiecej »

Reklama